06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Cavit Tatlı: Bildiri yayınlayanların HSYK'dan istifa etmesi lazım

Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, Söz Bitmeden'de Elif Çakır'ın sorularını yanıtladı.

YİRMİDORTHABER.COM30 Aralık 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2013 Pazartesi 17:29
İşte Cavit Tatlı'nın açıklamalarından bazı satır başları:
 
 
DANIŞTAY'IN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
 
 
Danıştay idarenin savunmasını almadan yürütmeyi durdurma konusunda karar vermez ama cevap verilmeden yürütmeyi durdurma kararı verildi.
 
 
ADLİ KOLLUK YÖNETMELİĞİ'NDE YENİ OLAN NE?
 
 
HSYK'nın adli kolluk yönetmeliği değişikliğinde şöyle birşey getirildi yeni olarak. Cumhuriyet Savcıları Başsavcı'ya, Polisler amirlerine, amirler de en yüksek mülki amirlere (ilçelerde kaymakamlara, illerde valilere) haber verecektir şeklinde bir düzenleme yapıldı. Başka kanunlarda da buna benzer düzenlemeler var aslında. 
 
 
SORUŞTURMAYI SAVCI DEĞİL POLİS YÜRÜTÜR!
 
 
Burada bir tek kaymakam ve valilere haber verilmesi noktasında bir sorun var ancak gözden kaçan birşey var. Bir soruşturmayı savcı yürütmez, polis yürütür.. Son noktaya kadar getirir, fezlekesini hazırlar ve bunu savcıya gönderir. Bu arada savcıyla görüşürler, gözaltı,dinleme veya teknik takip konularında koordine olurlar ama dosyadan haberdar olunmasından iddianame ve polis fezlekesi safhasına kadar işin emniyet ayağıdır ve hiçbir önemli dosyada kaymakamın, kaymakamın yazı işleri müdürünün haberi olmadan savcının o dosyadan haberi olmaz! Uygulama böyleydi.
 
 
SAVCI KAFASINA GÖRE HAREKET EDEMEZ
 
 
Savcı Başsavcıya haber verecek ayrıca savcı öyle kafasına göre 'Ben 4 tane polis seçtim ve bunlarla soruşturmayı yürüteceğim' diyemez. Oradaki adli kolluk amirinin bundan haberi olmak zorunda. 
 
 
OPERASYONU YAPANLARIN 'YOLSUZLUK' KAYGISINA İNANMIYORUM
 
 
Operasyonlarla yolsuzlukların ortaya çıkmasını istediklerini düşünmüyorum. Bu yöndeki kaygılarına da inanmıyorum. Bir kişi çıkıp birşey söylüyor ve ardından bir grup komple aynı şeyi söylüyor. Bu hareketleri yaptıkları görevin gereği olarak değil, başka grupların menfaatleri için yapıyorlar. Dolayısıyla ben AK Parti'nin yolsuzlukların üzerini örtmek gibi birşey yapacağını düşünmüyorum.