06 Ağustos 2020 Perşembe / 16 ZilHicce 1441
Gece modu

CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun vaadi çok icraatı yok

İstanbul’a 150 kreş vaadinde bulunan CHP adayı İmamoğlu, başkanlık yaptığı Beylikdüzü’ne 11 kreş sözü vermesine rağmen görev süresince sadece 1 tane yaptı. O kreş de ücretli!

18 Haziran 2019 Salı 08:12 - Güncelleme: 18 Haziran 2019 Salı 08:12
CHP’nin İstanbul Büyükşehir Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım ile katıldığı televizyon programında birçok vaatte bulundu. Binali Yıldırım, İmamoğlu’nu “Önemli olan vaat etmek değil vaatleri yerine getirmek” dedi. İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’na seçildiğinde kayıtlara geçen tam 37 vaadinden sadece 2’sini yerine getirdi.

TEK KREŞ AÇTI O DA PARALI 

 
İmamoğlu’nun ilçe belediye başkanlığında verdiği sözlerden birisi de 11 kreşti. Ancak İmamoğlu 5 yıllık başkanlık sürecinde 1 kreş yaptı. O kreş ise sözde hizmet için açıldı ama ücretli. AKŞAM’ın ulaştığı kreş yetkilileri şartları sıraladı: “Anne çalışıyor olacak. Ailenin gelir seviyesi düşük olacak. Her bir çocuk için aylık 531 TL ürcet alınacak. Çocukların etkinliklerde kullancağı kırtasiye masraflarını da aile ödeyecek. 
 
ÖZÜR BEKLİYORUZ
 
TÜRGEV, İmamoğlu’nun iddialarına yönelik sosyal medya hesabından açıklamada bulundu: "23 yıldır İstanbul’da ve Türkiye’de binlerce öğrenciye destek olduk. Vakfımız dile getirilen ithamları kesinlikle hak etmemektedir. TÜRGEV iddialari için İmamoğlu’nu özür dilemeye davet ediyoruz." 
 

AK PARTİ ADAYI İFŞA ETTİ

İmamoğlu’nun tasarruf söylemleri üzerine AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan adayı Mustafa Necati Işık tepki gösterdi: “Tasarruf diyor ya CHP adayı; borçlar için Beylikdüzü Belediye’sinin ödediği faiz bedeli 4 yılda 25 milyon TL. İsraf diyor ya CHP adayı; beton ve asfalt yolları süpürme makinelerine 2018’de ödediği para 15.000.000 TL. Gezi olaylarında en önde olan CHP adayı, bu yıl neden yok?"
 
ÖVÜNDÜĞÜ PROJE AK PARTİ'NİN
 
İmamoğlu’nun Beylikdüzü’nde en çok övündüğü ve her fırsatta anlattığı Yaşam Vadisi projesi de AK Parti’li Belediye Başkanı Yusuf Uzun tarafından başlatıldı. İmamoğlu göreve geldiğinde yüzde 90’ı tamamlanan projeyi İmamoğlu sadece peyzaj yaptırıp sahiplendi. 
 
YEŞiL ALAN YALANI 
 
İmamoğlu İstanbul’un yeşil alanlarının imara açılıp betonlaştığını söyledi. Oysa İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanlığı öncesinde müteahhitlik yaparken yeşil alan olan yeri projeye dahil etmekten hala Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli dolandırıcılık suçlaması” yargılanıyor. 
 
MALLARI SATTI AMA BORÇ 3 KATI
 
İsraf ve tasarruftan bahseden İmamoğlu, 2014’te Beylikdüzü Belediyesi’ni 100 milyon TL borçla devraldı. Görevi süresince belediyeye ait kamu arazi ve mülklerini yaklaşık 500 milyon TL’ye satan İmamoğlu meclisten sürekli borçlanma yetkisi aldı. İmamoğlu görevi bıraktığında bilançoya göre tam 313 milyon TL borç bıraktı. 
 
KENDİ MEKANINA SINIR YOK
 
İmamoğlu ‘kimseye ayrıcalık yapmayacağım’ dedi. Ancak Beylikdüzü Belediyesi sınırlarındaki içkili mekanlara saat uygulaması getirdi. Bu uygulamadan kendisinin ortak olduğu mülklerdeki işletmeler bu karar dışında bırakıldı. 
 

CANAN KAFTANCIOĞLU’NUN PAYLAŞIMI ALAY KONUSU OLDU

 
Tarihi canlı yayın gerçekleşirken CHP’li troller sosyal medyadan harekete geçerek algı operasyonuna başladı. Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul ve İzmir arasındaki kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırma oranlarını gösteren verileri paylaşıp, İstanbul’un nasıl daha üstün olduğuna vurgu yaparken, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da trollerinin başlattığı algı oyununa destek vererek Twitter hesabından Binali Yıldırım’ın paylaştığı verilerin sadece İzmir’e ait olan bölümünü belki birileri inanır umuduyla paylaştı. Ancak Kaftancıoğlu kısa sürede rezil oldu. 
 
(Akşam)