01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Çin Devlet Başkanı Şi, dünya ülkelerini güvenlik sorunlarına karşı birlikte hareket etmeye davet etti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dünya ülkelerini ortak, kapsamlı, iş birlikçi ve sürdürülebilir güvenlik konseptini benimsemeye ve güvenlik sorunlarına karşı müşterek hareket etmeye çağırdı.

26 Eylül 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 Salı 20:22

Başkent Pekin'de düzenlenen Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Genel Toplantısı'nda konuşan Şi, dünya genelinde hukukun uygulanması, güvenlik alanında iş birliği yapılması ve suç ile mücadele konularına değindi.

Şi Cinping, ülkesinin dünya genelinde güvenliğin sağlaması ve insanoğlu için küresel güvenliğin inşa edilmesi konusunda diğer ülkeler ve uluslararası örgütlerle çalışmayı arzu ettiğini söyledi.

ULUSLARARASI TOPLUMA GÜVENLİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Dünya ülkelerini, ortak, kapsamlı, iş birlikçi ve sürdürülebilir güvenlik konseptini benimseme ve güvenlik sorunlarına birlikte cevap vermeye çağıran Şi, söz konusu ülkeler ile hükümetlerarası örgütlerin güvenlik yönetişimi konusunda temel sorumlulukları sırtlanmaları gerektiğini belirtti.

Diğer yandan, gelişmiş ülkelerin gelişmemiş ülkelere, güvenlik ve kalkınma alanlarında destek vermesi gerektiğini vurgulayan Çin lideri Şi, kendi güvenliğini sağlayan bir ülkenin başka ülkelerin de güvenliğini hesaba katması gerektiğini ifade etti.

29 Eylül Cuma gününe kadar sürecek toplantıya 158 ülke ve bölgeden katılımcılar iştirak ediyor. Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Interpol, 190 üyeli Birlemiş Milletler'den sonra dünyanın en büyük uluslararası örgütü.