25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

D8 Akil Adamlar Heyeti'nden İsrail'e kınama

D8 Akil Adamlar Heyeti, İsrail'in yaklaşık iki haftadır Gazze'de savunmasız Filistin halkına yönelik başlattığı 'insanlık dışı terör saldırılarını' kınadı.

AA26 Temmuz 2014 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 26 Temmuz 2014 Cumartesi 11:30

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve D8 ülkeleri Akil Adamlar Heyeti Başkanı Numan Kurtulmuş, "İsrail devleti, umarız ki geri dönülemez noktalara ulaşmadan, bu sürecin sonunun nerelere varabileceğini fark eder. Aksi takdirde İsrail devletinin izan ve insanlık dışı bu zalim uygulamaları, dünya barışına ağır bir darbe indirecek ve bu sorunu içinden çıkılamaz bir hale getirecektir" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, D8 ülkeleri Akil Adamlar Heyeti Başkanı olarak Türkiye, İslam alemi ve dünya kamuoyuna yaptığı duyuruda, İsrail'in yaklaşık iki haftadır Gazze'de savunmasız Filistin halkına yönelik başlattığı "insanlık dışı terör saldırılarını" kınadı ve hayatını kaybeden yüzlerce masum Filistinliye Allah'tan rahmet diledi.

"Bu vesile ile bizlere Filistin davasındaki vazife ve sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlattıkları için Gazze şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz" ifadesini kullanan Kurtulmuş, İsrail hükümetinin, geçen ay gerçekleşen üç İsrailli gencin karanlık bir şekilde kaçırılmaları ve ölü bulunmalarını bahane ederek Gazze'ye yönelik başlattığı operasyonların amacına ulaşamayacağını bildirdi.

İsrail rejiminin kasıtlı ve nafile çabalarına son vermek zorunda kalacağı günlerin yakın olduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Dünya artık bu zorbalığı ve hukuksuzluğu taşıyamayacak noktaya ulaşmıştır. İsrailli yetkililerin çılgınlık düzeyindeki açıklamaları ve çığırından çıkmış bir vaziyette düzenlenen operasyonlar, İsrail'in an be an yaklaşan bu kaçınılmaz sonun farkına varmasından kaynaklanmaktadır. Dünya kamuoyu bu kıyıma karşı her zamankinden daha fazla hassas, daha fazla direniş ve teyakkuz halindedir. İsrail devleti, umarız ki geri dönülemez noktalara ulaşmadan, bu sürecin sonunun nerelere varabileceğini fark eder. Aksi takdirde İsrail devletinin izan ve insanlık dışı bu zalim uygulamaları, Dünya Barışına ağır bir darbe indirecek ve bu sorunu içinden çıkılamaz bir hale getirecektir. Çağrım tüm BM ülkeleri ve özellikle de güvenlik konseyi ülkelerinedir. Acilen yapmaları gereken, derhal eyleme geçmeleri ve İsrail'in bu sorumsuz gidişini durdurmalarıdır. Bu durum artık insanlığın tahammül sınırlarını zorlamakta, BM kuruluş gerekçelerini sorgulatmaktadır."

Filistin halkının meşru hak ve taleplerinin tanınması ve güvence altına alınması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Kaybedilen her gün milletler sisteminin meşruiyetine ve dünya barışına zarar vermektedir. Bu, İsrail'in geleceğinin de hayrına olacaktır. Çağrımız aynı zamanda İsrail devleti vatandaşlarınadır. İsrail rejiminin bu barbar ve akıl dışı eylemlerini durdurmak için, bölge barışı ve adaletin tesisi için sesinizi yükseltin. Çağrımız, tüm dünya Yahudilerinedir. İsrail rejimini desteklemekten bir an önce vazgeçin. Devlet elitlerini kalıcı bir barış için aklıselime davet edin. Çağrımız, nihayet, İslam aleminedir. Gelin sesimizi cesaretle her zamankinden daha gür ve tam bir birlik içinde çıkaralım. Ve özelikle de İslam ülkelerinin içinde yer aldığı D8, ECO gibi işbirliği teşkilatlarının seslerini daha yüksek çıkartmalarını ve bu insanlık dışı vahşeti kınamalarını bekliyorum. Korkmayalım, Allah inananlarla beraberdir. Şunu temin ederiz ki Türkiye, tüm mazlumların meseleleri için dünyanın neresinde olursa olsun görev başındadır ve Allah'ın izniyle de her daim olacaktır."

Kurtulmuş, Filistin halkına ve tüm İslam alemine başsağlığı ve sabırlar dileyerek, Allah'tan İslam aleminin direnme gücünü, ortak sesini ve birliğini daim kılmasını niyaz etti.