11 Ağustos 2022 Perşembe / 14 Muharrem 1444

DGS 2019 ödemeleri sınav ücreti nereye yatırılıyor?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için başvurular 26 Nisan'da başladı. 4 yıllık lisans mezunu olmak isteyenler adayların bir kısmı başvurularını tamamlarken henüz hiçbir işlem yapmayanlar başvuruların son gününü ve nasıl yapılacağını araştırıyor. Kurumdan yapılan açıklamada, “Sınava başvurular, 26 Nisan-08 Mayıs 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10:30'dan itibaren ÖSYM'ninhttps://ais.osym.gov.tr adresinden yapabileceklerdir.' denildi. Peki, DGS sınavı ne zaman? DGS 2019 ödemeleri sınav ücreti nereye yatırılıyor? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları bu haberde…

5 Ağustos 2020 Çarşamba 15:31 - Güncelleme:

DGS sınavı ne zaman? DGS 2019 ödemeleri sınav ücreti nereye yatırılıyor? Sorularına Dikey Geçiş Sınavına (DGS) sınavına girecek binlerce aday için yanıt aranıyor. Kurumdan yapılan açıklamada, “Sınava başvurular, 26 Nisan-08 Mayıs 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10:30’dan itibaren ÖSYM’ninhttps://ais.osym.gov.tr adresinden yapabileceklerdir." Denildi. ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılan başvurular sonrası DGS kılavuzu da ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yayınlanacak. Dikey Geçiş Sınavı başvuru ücreti de öğrencilerin en çok aradıkları arasında yer alıyor. DGS sınavı ücreti ile ilgili ayrıntıları da haberimizde bulabilirsiniz. İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları bu haberde…

AİS.ÖSYM.GOV.TR ADRESİNE GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 
 
DGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?
 
Eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar. Adaylar, başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.
 
Adaylar, sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla dabankaya ücret yatırabilirler.
 
Sınav ücreti ödeme işlemleri 9 Mayıs 2019 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
 
Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir.
 
Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.
 
Yurt dışından başvuru yapacak adaylar sınav ücretini, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaklardır. 
 
Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir. Bir başvuru merkezinden başvuru yapan adaylar, başvuru merkezine 10,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.
 
DİKKAT: Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Başvuru bilgileri sisteme kaydedildiği halde sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir (Aday Başvuru Formunun ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU bilgi alanındaki seçeneklerden herhangi birini işaretleyen ve bu bilgisi ilgili kurumlar tarafından onaylanan adaylar hariç).
 
2019 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?
 
ÖSYM başkanlığı 2019 yılı için sınav takvimini açıkladı. 2019 Dikey Geçiş Sınavı (2019 DGS) başvuru ve sınav tarihi belli oldu. Buna göre 2019 DGS başvuruları 26 Nisan - 8 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 21 Mayıs 2019 olarak belirlendi. 2019 DGS 30 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olup sonuçlar 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.