04 Aralık 2020 Cuma / 18 RebiülAhir 1442
Gece modu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan o eleştirilere net cevap: Vefat edene dua edilir, beddua değil

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, Ayasofya hutbesinde kullanmış olduğu ifadelerin 'Atatürk'e lanet' olarak eleştirilmesiyle ilgili açıklama geldi. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan bugünkü köşesinde Erbaş'ın açıklamasına yer verdi.

26 Temmuz 2020 Pazar 12:24 - Güncelleme: 26 Temmuz 2020 Pazar 14:15

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş. Ahmet Hakan'ın “Atatürk’e lanet ettiğiniz şeklinde bir eleştiriyle karşı karşıyasınız. Bu konuda ne söylemek istersiniz?” sorusuna cevap verdi.

ALİ ERBAŞ: VEFAT EDENE DUA EDİLİR, BEDDUA DEĞİL

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın köşesinde yer verdiği, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş'ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle;

"Ayasofya hutbemde temas ettiğim “Vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar; vâkıfın şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” ifadesiyle ilgili şu açıklamayı yapabilirim:

Genel olarak vakfiyelerin sonu, vâkıfın bedduasıyla biter.

“Bu vakfımı kimler amacı dışında kullanırsa Allah’ın, meleklerin, peygamberlerin, tüm Müslümanların laneti onların üzerine olsun” şeklinde.

Ben de hutbede buna atıfta bulundum.

Sadece Ayasofya’yı değil tüm vakıf mallarını kastettim.

Geçmişi değil, bundan sonrasını kastettim. “Uğramıştır” demedim, “Çiğnerse lanete uğrar” dedim.

Atatürk 82 sene önce vefat etti. Vefat eden insanlara dua edilir, beddua değil. Geçen geçmiştir, Allah Teala da “tilke ümmetün kad halet, lehâ mâ kesebet ve leküm mâ kesebtüm” (Onlar gelip geçen bir ümmettiler. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizedir. Siz onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz) (Bakara 141) ayetiyle bizi uyarmaktadır.

Biz geçmişe takılmadan geleceğe bakmalıyız.

Kaldı ki Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi hususunda Atatürk’ün dahlinin olup olmadığı da tarihçiler arasında tartışmalı bir konudur."