1 Aralık 2021 Çarşamba / 26 RebiülAhir 1443

Doğu Akdeniz'e 5 Türk 'gözü! Yapımına başlandı

Türkiye, Doğu Akdeniz'deki gemilerimizin güvenliğini sağlamak için beş Sahil Gözetleme İstasyonu kurma kararı aldı. İkisinin inşaatına başlanırken, ilk istasyon Anamur'da, diğeri ise Hatay Keltepe'de olacak.

Türkiye Gazetesi25 Kasım 2021 Perşembe 07:50 - Güncelleme: 25 Kasım 2021 Perşembe 07:50

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz güvenliğinin artırılması için kurulacak beş Sahil Gözetleme İstasyonundan ikisinin yapımına başlandı.

Doğu Akdeniz'de bir yandan masada kalıcı bir çözüm ararken, diğer yandan sahada araştırmalarını sürdüren Türkiye, bölgede güvenliği artırmak için de çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından yapımı düşünülen beş gözetleme istasyonundan biri Mersin'in Anamur ilçesine diğeri ise Hatay Keltepe'de yapılıyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, KKTC'de Kimliklendirme ve İzleme Merkezi ile Harekât Merkezinin kurulması çalışmalarına da başlandı. Harekât merkezlerinin kısa bir süre içerisinde tamamlanacağı belirtiliyor.

GEMİLERİN KONTROLÜNÜ YAPACAK

Sahil Gözetleme İstasyonu sisteminin özellikleri de dikkat çekiyor. İstasyonlar, emniyet bölgesi tanımlama, seçilen gemi tipi için giriş, çıkış, hız ve ivmelenme alarmı, gemilere ait kimlik ve seyir bilgisinin kontrolü, uzaktan kontrol sistemi, hareket algılama gibi donanıma sahip olacak.