12 Nisan 2021 Pazartesi / 1 Ramazan 1442
Gece modu

'Evlatlarımız için her gün ölüyoruz'

Çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemi sürüyor. Anneler, “Evlatlarımızı istiyoruz. Çocuklarımız sürekli aklımızda. Onlar için her gün ölüyoruz biz” dedi.

19 Aralık 2019 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 19 Aralık 2019 Perşembe 07:00

Diyarbakır’da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelere bir aile daha katılarak sayıları 60’a yükseldi. İstanbul Arnavutköy’de 2014’te ‘Bana iş buldular, işe gidiyorum’ diyerek evden çıkıp dönmeyen oğulları Tuncay için eşi Fatma Bingöl ile birlikte 13 Eylül’de İstanbul’dan gelerek eyleme katılan Şevket Bingöl, 107 gündür HDP´den bir cevap almadığını belirterek, çocuğunu kavuşamadığı takdirde eylemini sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi. Buradaki bütün anne babaların aynı fikirde olduğunu ifade eden Bingöl şöyle konuştu: “Buradaki tek amacımız, çocuklarımızı almak. Bu terörün bitmesini istiyoruz. Geride kalan 81 milyon insan var, hiç olmazsa onlar zarar görmesin. Buraya gelmeyen ailelere çağrım, neden gelmiyorlar, çocuklarına sahip çıkmıyorlar, haklarını neden aramıyorlar. Biz HDP´den para istemiyoruz, su istemiyoruz, ekmek istemiyoruz, sadece çocuğumuzu istiyoruz. HDP´liler bizden kaçıyorlar, nereye kaçarlarsa kaçsınlar, peşinde olacağım, çocuğumu almadan HDP ile PKK´nın peşini bırakmayacağım.” 

4 YILDIR GÖRMEDİM 

Mardin’den gelen Şehmus Kaya da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan oğlu Vedat için oturma eylemini sürdürdüğünü anlatarak, 4 yıldır oğlunu göremediğini, ondan bir haber alamadığını belirtti. Çok üzgün olduğunu, evladına kavuşmak için eylemi sonuna kadar sürdüreceğini aktaran Kaya, çocuğunu almadan HDP önünden ayrılmayacağını bildirdi. 

Oğlunun kaçırılmasında HDP’nin de etkili olduğunu ifade eden Kaya, “108 gündür oturma eylemimiz sürüyor. Kesintisiz oturma eyleminde bulunuyoruz. Oğlumu istiyorum. Güvenlik güçlerimiz inşallah çocuklarımızı kurtaracak. Sürekli oğlum aklımda. Evladımız için her gün ölüyoruz. Bizim ciğerimizi aldılar. Bir insan ciğeri olmadan nasıl yaşayabilir? Allah kimseye göstermesin” şeklinde konuştu. 

ÇOCUĞUMUZ ÜZERiNDEN KİMSE SİYASET YAPMASIN

Bursa’dan gelen anne Türkan Mutlu, kızı Ceylan Tekin için oturma eylemi yaptığını belirterek, 6 yıldır kızından haber alamadığını söyledi. Kızının üniversite öğrencisi olduğunu ifade eden Mutlu, terör örgütünün çok başarılı bir öğrenci olan kızının okumasını da engellediğini, hayallerini yıktığını kaydetti. Kararlıyım ve  davamdan vazgeçmiyorum” diyen Mutlu da, “Gariban bir anneyim, benim çocuğum üzerinden kimse siyaset yapmasın. Benim hakkımı aramasınlar. Ben Kürt’üm. Hakkımı aradıklarını söylüyorlar ama benim evladımı elimden alıyorlar. Benim evladım ya ölecek ya da katil olacak. 40 yıldır bu böyle. Artık istemiyorum. Sürekli gözüm kapıda. Ne hakları var böyle bir acı yaşatmaya? Ben sadece evladımı istiyorum” diye konuştu.