10 Temmuz 2020 Cuma / 19 Zilkade 1441
Gece modu

EYT için gözler Meclis'e çevrildi

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili süreç devam ediyor. EYT son dakika bugün yeni gelişmeler var mı? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Finlandiya Modeli nedir? gibi soruların yanıtlarını merak ediyorlar.

14 Ekim 2019 Pazartesi  15:51 - Güncelleme: 14 Ekim 2019 Pazartesi 15:51
EYT son dakika bugün yeni gelişmeler var mı? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) Finlandiya Modeli nedir? gibi soruların yanıtları tüm vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Erken emeklilik bekleyen 5 milyona aşkın vatandaş hükümetten gelecek açıklamaları büyük bir heyecanla bekliyorlar. 
 
EYT SON DAKİKA BUGÜN YENİ GELİŞMELER VAR MI? 
Star gazetesi yazarı Resul Kurt, yasanın çıkması durumunda gündeme gelebilecek çözüm ve yöntemleri açıkladı.
 
• EYT ile ilgili üç çözüm yöntemi öneriliyor. Üç yöntemden ilkine göre, 1969 ve öncesinde doğmuş yani 50 yaşını doldurmuş kadınlar ve 1964 ve öncesinde doğmuş yani 55 yaşını doldurmuş erkekler, 3600 gün pirim ödemişlerse birinci yöntemin yasalaşması halinde erken emekli olabilecek.
 
• İkinci yöntemde ise yaş şartı kaldırılıyor. Çalışma günü ve prim sayısı dikkate alınarak emekli olma imkanı getiriliyor. Buna göre 20 yıl çalışan bir kadın ve 25 yıl çalışan bir erkek, ikinci yöntemin yasalaşması halinde emekli olabilecek.
 
• Üçüncü yöntem ise EYT’lilerin de başından beri beklediği ve arzu ettiği bir düzenleme. Buna göre ise 1999 öncesinde işe başlayıp 5 bin gün çalışmış olanların yaş şartına takılmadan emekli olmaları.