13 Nisan 2021 Salı / 1 Ramazan 1442
Gece modu

Facebook Instagram çöktü mü? Instagram Facebook neden açılmıyor?

Facebook Instagram çöktü mü sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Sosyal paylaşım ağları, teknolojinin hızla gelişmesi ve küreselleşme ile beraber insan hayatının olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. En çok kullanılan sosyal ağlardan olan Facebook ve Instagram’a binlerce kullanıcı erişim sorunu yaşıyor. Instagram ve Facebook girişi yapmaya çalışan vatandaşlar hata ile karşılaşıyorlar. İlk olarak Instagram’da başlayan erişim sorunu daha sonra Facebook’ta da yaşanmaya başladı. İki uygulamada aynı firmaya ait. Resmi bir açıklama yapılmadan önce otomatik olarak uygulamalara girmek isteyen kullanıcılara bir mesaj gönderildi. BTK başkanından resmi bir açıklama geldi. Facebook Instagram çöktü mü neden açılmıyor sorusunun cevabın haberimiz üzerinden ulaşabilir ve güncel açıklamaları takip edebilirsiniz.

27 Ağustos 2017 Pazar 09:23 - Güncelleme: 27 Ağustos 2017 Pazar 09:23

Facebook çöktü mü neden açılmıyor sorusu ve Instagram neden açılmıyor sorusu vatandaşlar tarafından sıkça soruluyor. 26 Ağustos’ta öğlen saatlerinden itibaren Facebook sosyal paylaşım ağında yavaşlık meydana geldi. Kullanıcılar sosyal paylaşım ağının eski hızına ulaşmasını beklerken, erişim sorunu ile karşılaştılar. Teknolojinin gelişmesi ile beraber en çok kullanılan sosyal paylaşım ağlarından olan Instagram’da da erişim sorunu yaşanmaya başlandı. Vatandaşlar bu erişim sorununun neden kaynaklandığı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmasını bekliyorlar. Kullanıcılar Facebook hesaplarını açmak istediklerinde kendilerine otomatik olarak, ‘Facebook bakım nedeniyle şu anda kapalı ancak birkaç dakika içerisinde normale dönecektir. Bu sırada, bu mesajı neden gördüğün hakkında daha fazla bilgi alabilirsin. Biz siteyi geliştirirken gösterdiğin anlayış için teşekkür ederiz’ mesajı geldi. Facebook, Instagram’ı tam 1 milyar dolara satın almıştı. Instagram'a da erişimde sorun yaşanıyor. BTK başkanı Ömer Fatih Sayan konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Facebook Instagram çöktü mü neden açılmıyor sorusunun cevabı ve yapılan güncel açıklamalar haberimiz içerisinde yer alıyor. 

 

FACEBOOK VE INSTAGRAM NEDEN AÇILMIYOR?

Öğle saatlerinden sonra 16.30’dan itibaren başlayan problem sonrası kullanıcılar gönderi paylaşmada, sayfa akışlarını yenilemede ve ödeme kanallarında problemler meydana geldi.

Instagram ve Facebook için şirketten resmi bir açıklaması gelmesi beklenirken, yaşanan aksaklık sonra otomatik bilgilendirme mesajında; "Facebook bakım nedeniyle şu anda kapalı ancak birkaç dakika içerisinde normale dönecektir. Bu sırada, bu mesajı neden gördüğün hakkında daha fazla bilgi alabilirsin. Biz siteyi geliştirirken gösterdiğin anlayış için teşekkür ederiz." ifadelerine yer verildi.

Instagram'ın bu kadar hızlı yayılmasında sosyal medya platformları ile entegre çalışması da yatıyor. Uygulama ile hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, foursquare ve Tumblr üzerinden paylaşılabiliyor. Instagram, Nisan 2012′de Facebook tarafından 1 milyar Dolara satın alındı.

Bu uygulamayı ve arkasındaki sosyal ağı bu kadar cazip kılan; kullanıcıların çektikleri fotoğrafları üzerinde çok pratik bir şekilde çeşitli filtrelerler kullanarak, profesyonel görünüme sahip fotoğraflar yaratabilmeleri yatıyordu.

En basit ve sıradan bir fotoğraf, uygulanan birkaç farklı efekt ile göz kamaştırıcı olabiliyordu. Bunun yarattığı tatmin kısa sürede Instagram kullanıcılarının övgülerini aldı. Çekilen fotoğrafların sosyal medyada göre diğer kullanıcıların dikkatini Instagram çekmekte gecikmedi.

 

BTK'DAN AÇIKLAMA GELDİ

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, 'Facebook ve Instagram'da Amerika, Avrupa, Güney Amerika başta olmak üzere küresel çapta teknik bir problem olduğu raporlandığını' duyurdu.

INSTAGRAM TOPLULUK KURALLARI

Instagram Hizmetini kullanabilmek için en az 13 yaşında olmanız gerekmektedir.

Instagram Hizmeti aracılığıyla şiddet, çıplaklık, kısmen çıplaklık içeren, ayrımcı, yasalara aykırı, ihlal edici, pornografik veya müstehcen fotoğraflar ya da başka içerikler paylaşamazsınız.

Hesabınız aracılığıyla gerçekleşen her tür hareketin sorumluluğu size aittir ve hesabınızı, takipçilerinizi, kullanıcı adınızı veya diğer hesap haklarınızı satmayacağınızı, aktarmayacağınızı, devretmeyeceğinizi ve kullanılmasına izin vermeyeceğinizi kabul edersiniz. İşverenleri veya müşterileri adına hesap oluşturmak için açık yetkiye sahip olan kişi veya işletmeler hariç olmak üzere, Instagram kendinizden başka herhangi biri adına hesap oluşturmanızı yasaklar ve siz de oluşturmayacağınızı kabul edersiniz. Ayrıca, Instagram’a kayıt olurken ve diğer zamanlarda verdiğiniz veya vereceğiniz tüm bilgilerin gerçek, doğru, güncel ve eksiksiz olduğunu ve bilgilerinizi doğru ve gerçek kalmaları için gerektiğinde güncelleyeceğinizi kabul edersiniz.

Diğer Instagram kullanıcılarının giriş bilgilerini istemeyeceğinizi, toplamayacağınızı ve kullanmayacağınızı kabul edersiniz.

Şifrenizi gizli ve güvende tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Kişi veya kuruluşlara hakaret etmemelisiniz, zorbalıkta bulunmamalısınız, rahatsız edici şekilde takip etmemelisiniz, suistimal, taciz, tehdit veya taklit etmemelisiniz ve korkutmamalısınız ve Instagram Hizmeti aracılığıyla size veya başka herhangi birine ait gizli bilgileri (kredi kartı bilgileri, sosyal güvenlik veya diğer ulusal kimlik numaraları, halka açık olmayan telefon numaraları veya halka açık olmayan e-posta adresleri dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) paylaşmamalısınız.

Instagram Hizmetini hiçbir yasa dışı veya yetkisiz amaçla kullanamazsınız. Instagram Hizmetini ve İçeriklerinizi (aşağıda belirtilmektedir) kullanırken telif hakkı yasaları dahil, ancak bununla sınırlı kalmamak kaydıyla yürürlükteki tüm yasa, yönetmelik ve düzenlemelere (federal, eyalet, yerel ve bölgesel) uymayı kabul edersiniz.

Davranışlarınız ve Instagram Hizmetine gönderdiğiniz veya Instagram Hizmetinde paylaştığınız veya gösterdiğiniz tüm veriler, metinler, dosyalar, bilgiler, kullanıcı adları, görseller, grafikler, fotoğraflar, profiller, ses ve video klipleri, sesler, müzik eserleri, özgün çalışmalar, uygulamalar, bağlantılar ve diğer içerik ve malzemeler (birlikte “İçerik” olarak anılır) tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Instagram Hizmetini değiştiremez ve uyarlayamazsınız veya başka bir internet sitesini, Instagram Hizmetiyle veya Instagram’la ilişkili olduğuna dair yanlış izlenim verecek şekilde değiştiremezsiniz.

Instagram’ın gizli API’sine Instagram tarafından izin verilen yöntemler dışında başka bir yöntemle erişemezsiniz. Instagram API’sinin kullanımı, şu adreste bulunan ayrı koşullara tabidir:http://instagram.com/about/legal/terms/api/ (“API Koşulları”).

Herhangi bir Instagram kullanıcısına istenmeyen e-postalar, yorumlar, beğenmeler veya diğer türlü ticari veya tacizkar iletişimler (bunlara “spam” da denir) oluşturamaz ve gönderemezsiniz.

Instagram’dan önceden yazılı izin almadan, kullanıcı adınızda domain adları veya internet adresleri (URL) kullanamazsınız.

 Solucan, virüs, casus yazılım, zararlı yazılım veya diğer her türlü zarar verici veya engelleyici kodu aktarmak dahil, Instagram Hizmetini, sunucularını veya Instagram Hizmetine bağlı ağları engelleyemez veya kesintiye uğratamazsınız. Instagram sayfalarının kullanıcıların tarayıcılarında veya cihazlarında gösterilme ya da görüntülenme şeklini herhangi bir şekilde değiştiren veya engelleyen içerikler ya da kodlar ekleyemezsiniz.

Şu adreste bulunan Instagram Topluluk Kurallarına uymanız gerekmektedir:https://help.instagram.com/customer/portal/articles/262387-community-guidelines.

Otomatik cihaz, kod, bot, örümcek, böcek veya kazıyıcı kullanmak dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, Instagram Hizmetinde yetkisiz yöntemlerle hesap oluşturamazsınız.

Başka bir kullanıcının Instagram Hizmetini kullanmasını veya keyfini çıkarmasını kısıtlamaya çalışmamalısınız ve bu Kullanım Koşullarının veya diğer Instagram koşullarının ihlal edilmesini teşvik etmemelisiniz ve buna olanak vermemelisiniz.

Bu Kullanım Koşullarının ihlali, Instagram’ın tamamen kendi takdirine bağlı olarak, Instagram hesabınızın kapatılmasıyla sonuçlanabilir. Instagram Hizmetinde paylaştığınız İçeriklerin Instagram’ın sorumluluğunda olmadığını ve olamayacağını ve Instagram Hizmetini kullanırken karşı karşıya kalabileceğiniz risklerin tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğunu kabul edersiniz. İşbu Kullanım Koşullarının özünü veya metnini herhangi bir şekilde ihlal etmeniz ya da Instagram’ı bir risk veya başka bir muhtemel hukuki yaptırıma maruz bırakmanız durumunda, Instagram Hizmetini size sunmaya kısmi olarak ya da bütünüyle son verebiliriz.