12 Haziran 2021 Cumartesi / 2 Zilkade 1442
Gece modu

Fethullah Gülen Aksiyon'daki Erbakan yüzünden paşadan fırça yemiş

Muharrem Coşkun'a konuşan Prof. Dr. Ahmet Keleş, Fethullah Gülen'in Erbakan'a bakışını özetleyen çarpıcı bir anısını anlattı.

STAR28 Şubat 2015 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Şubat 2015 Cumartesi 09:32

28 Şubat'ın yıldönümü dolayısıyla Muharrem Coşkun'un yazı dizisinde soruları yanıtlayan bir dönem Gülen'e en yakın isimler arasında yer almış olan Prof. Dr. Ahmet Keleş Gülen-Erbakan ilişkisi hakkında çarpıcı bilgiler verdi. 

Keleş'in anlattıkları arasında, Aksiyon dergisiyle ilgili anısı oldukça dikkat çekiciydi. Paralel yapının haber dergisi olarak bilinen Aksiyon, Erbakan seçimlerden galip çıkınca onu kapağına taşımıştı. Ancak Fethullah Gülen bu durum karşısında o kadar çok sinirlenmişti ki "bu dergiyi artık çıkarmayın" diyecek kadar sert bir tepki vermişti. 

Ahmet Keleş o günü şöyle anlatıyor:

“En önemli tarihi dönüm noktası Refah Partisinin birinci parti olarak çok oy alması olmuştu. Seçimden hemen sonraki hafta Aksiyon dergisi Türkiye seçim haritası ve Erbakan hocanın resmini kapak yaparak çıkmıştı.

Biz de tam o hafta İstanbul’da beşinci katta toplantıdaydık. İçeriye elinde Aksiyon dergisiyle girdi. Dergilerden sorumlu kişi Halit Esendir isimli bir arkadaşımızdı.

"PAŞA AKŞAM BANA NELER SAYDI DÖKTÜ HABERİNİZ VAR MI?"

Ona doğru yöneldi, Aksiyon dergisini yüzüne fırlattı ve şöyle dedi: “Bir daha bu dergiyi çıkarmayın! Biz bu dergiyi Erbakan hocayı kapak yapsın diye çıkarmıyoruz! Bu dergiyi eline almış bir paşa akşam bana neler saydı döktü haberiniz var mı?” Kelimesi kelimesine hatırlıyorum. Çünkü kanım donmuştu ve kendi kendime “yok artık” demiştim.”