27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

FETÖ'nün öğrenci devşirme yöntemleri iddianamede

Osmaniye'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 154'ü tutuklu 381 sanık hakkında 32 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamede, örgütün lise ve üniversiteli gençleri kendi saflarına çekme metotlarına yer verildi.

AA25 Eylül 2017 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 Pazartesi 13:11
Osmaniye'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 154'ü tutuklu 381 sanık hakkında 32 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamede, örgütün lise ve üniversiteli gençleri kendi saflarına çekme yöntemlerine yer verildi.
 
FETÖ/PDY'nin Osmaniye'deki "çatı yapılanmasına" yönelik hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen bin 457 sayfalık iddianamede, örgütün lise ve üniversitede okuyan gençleri kendi saflarına çekmek için uyguladıkları yöntemler yer aldı.
 
Sanıkların "silahlı terör örgütü yönetme", "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçlarından cezalandırılması istenen iddianamede, her lise ve üniversitenin bölge talebe mesullerinin (BTM) olduğu ve BTM'lerin sorumluluklarındaki okullarda organizasyonlar yaptıkları, örgüte kazandırılmak istenen öğrencileri seçtikleri belirtildi.
 
İddianamede, BTM'lerin örgüte bağlı öğrenciler aracılığıyla FETÖ'ye kazandırılmak istenen yeni öğrencileri tespit ettiği ve bu bağlamda çalışmalara başladığı ifade edilirken, örgütsel faaliyetlerde Osmaniye Korkutata Üniversiteliler Derneği (OKÜDER) ve Osmaniye Teknik Elemanlar Derneği (OSTED) gibi Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan derneklerin kullanıldığı kaydedildi.
 
Her lise ve üniversiteden sorumlu BTM'lerin örgüt içinde "ED" olarak adlandırılan "eğitim danışmanları"na bağlı olarak çalıştığı, "ED"lerin ise direkt olarak il imamlarına bağlı olduğu belirtilen iddianamede, ED'lerin tayine tabi (TT) kadrosunda çalışanlardan oluştuğu, sigortalarının örgüte bağlı iş yerlerinde yapıldığı ancak hiçbirinin bu iş yerlerinde çalışmadığı, tek görevinin BTM'ler ile iletişimi ve koordinasyonu sağlamak olduğu bilgisine yer verildi.
 
Kuru fasulye günleri
 
İddianamede, soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakılan M.A'nın ifadeleri yer aldı.
 
M.A, ifadesinde örgütün lise ve üniversite yapılanmalarının başında "BTM" olarak adlandırılan bölge talebe mesullerinin bulunduğunu belirtti.
 
Örgüte yeni gençler kazandırmak için OKÜDER tarafından ücretsiz yemek organizasyonları düzenlendiğini ayrıca her cuma "kuru fasulye günü" etkinliği yapılarak gençlerin etkilenmeye çalışıldığını belirten M.A, Kredi Yurtlar Kurumu'nda kalan öğrencileri FETÖ safına çekmek için bu yurtlara, örgüte bağlı öğrencilerin yerleştirildiğini ve bunların yurt masraflarının örgüt tarafından karşılandığını, örgüte bağlı öğrencilerin belirledikleri öğrencileri etkilemek için kafeterya ve benzeri yerlerde iletişim kurduklarını, daha sonra ise saflarına çektikleri öğrencileri yanlarına alarak örgütün evlerine çıktıklarını ifade etti.
 
M.A, ayrıca örgüte faydalı olduğu düşünülen, sigara kullanmayan ve kız arkadaşı bulunmayan gençler arasında 6 kişi tamamlanınca bu gruba bir ev açıldığını söyledi. Her evin bir abisi olduğunu anlatan M.A, diğer 5 kişinin bu abiye tabi olduğu, evde kalan öğrencilerin itaat etme derecesine göre 1 yıldız, 2 yıldız gibi derecelendirildiği ve yüksek dereceli öğrencilere karşılıksız burs gibi ödüller verildiği bilgilerini aktardı.
 
Örgüt meslek liselerine de el atmış
 
İddianamede, meslek liseleri ve endüstri meslek liselerinde okuyan öğrencileri örgüt safına çekmek için FETÖ'ye bağlı OSTED'in kullanıldığı, BTM'ler tarafından belirlenen öğrencilere OSTED aracılığıyla örgüte bağlı sanayi kuruluşlarında staj yaptırıldığı ve harçlık verildiği bilgisine yer verildi. Ayrıca staj yapan öğrencilerin, mezuniyet sonrası iş garantisi vaadiyle örgüte kazandırılmak istendiği de iddianame yer aldı.
 
FETÖ'nün, Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik Fakültelerinde okuyan öğrencileri örgüte kazandırmak için ise yine OSTED'i kullandığı bildirilen iddianamede, OSTED'in hazırladığı "OSTED Korkutata Üniversitesi El Ele" isimli projeyle öğrencilere dernek binasında bilgisayar ve İngilizce gibi ücretsiz kurslar düzenlediği, kurslara katılanlara ise harçlık verildiği belirtildi.