10 Temmuz 2020 Cuma / 19 Zilkade 1441
Gece modu

Fransa'nın Barış Pınarı Harekatı rahatsızlığının perde arkası ortaya çıktı

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı, Fransa’yı rahatsız etti. Fransa'nın Avrupa Birliği Bakanı Amelie de Montchalin Barış Pınarı Harekatı hakkında skandal yaptırım açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Fransa’nın bu dikkat çeken çıkışlarıyla ilgili 'Fransa’nın Suriye’ye ilişkin kendi hesapları var, Türkiye o hesapları bozuyor. Bölgede yeni oluşacak siyasi denklemde pozisyon almak, doğalgaz jeopolitiğinin içinde olmak var.' dedi.

11 Ekim 2019 Cuma 14:50 - Güncelleme: 11 Ekim 2019 Cuma 15:48
Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı, üçüncü gününde. Terör örgütlerine yönelik operasyon Fransa’yı ise rahatsız etti. Fransa’dan her gün yeni bir açıklama geliyor, bu kez yaptırım imasında bulundular. Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Fransa’nın bu dikkat çeken tavrının ülkenin çıkarlarının bozulmasına bağlıyor.
 
Aksam.com.tr’den Ezgi Aşık’a konuşan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü ve Akşam Gazetesi yazarı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadelede, teröre destek veren ülkelerin ortaya çıktığını vurguladı. 
 
FRANSA’NIN DERDİ NE?
 
Hacısalihoğlu, “Bu sadece Fransa ile sınırlı değil ama Fransa bu konuda tarihsel içerik taşıyor. Bunlar ajandalı ülkeler, terör örgütü PKK’yı kullanarak bölgede istedikleri coğrafi düzeltmeleri yapmaya çalışıyorlar. Doğu Akdeniz’de büyük enerji mücadelesi yaparak bölge haklarının zenginliklerle buluşmasını engelleyecek her türlü stratejiyi ortaya koyuyorlar. Türkiye bunları bozuyor.” ifadelerini kullandı.
 
“FRANSA CUMHURBAŞKANI KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN TERÖRİSTLERLE GÖRÜŞTÜ”
 
Terör örgütü PKK ile Fransa’nın tarihsel geçmişi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Paris’te 3 PKK’lının öldürülmesinden sonra Hollande’nin bir açıklaması olmuştu. “Onlarla düzenli olarak görüşürüm” demişti. Bir Fransa cumhurbaşkanı kırmızı bültenle aranan terör örgütünün üst düzey yöneticileriyle neden görüşür, bunlar zamanında çok konuşulmuştu. Bugün Orta Doğu’ya bırakılan miras, sahte sınırları oluşturan, aynı medeniyetin, inancın ve etniğin birbiriyle olan çelişkileri üzerine kurulmuştur.” dedi.
 
“TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELE ETTİKÇE TERÖRE VERDİKLERİ DESTEK ORTAYA ÇIKIYOR”
 
Suriye’yi, Irak’ı kendi mülkleri gibi gören, orada yaşayan insanları kendi köleleriymiş gibi tanıyan zihniyetin hala var olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Bu sadece Fransa ile sınırlı değil ama Fransa bu konuda tarihsel içerik taşıyor. Bunlar ajandalı ülkeler, terör örgütü PKK’yı kullanarak bölgede istedikleri coğrafi düzeltmeleri yapmaya çalışıyorlar. Doğu Akdeniz’de büyük enerji mücadelesini yaparak bölge haklarını zenginliklerle buluşmasını engelleyecek, her türlü stratejiyi ortaya koyuyorlar. Türkiye bunları bozuyor. Türkiye teröre karşı verdiği mücadelede, onların teröre verdiği destek ortaya çıkıyor. Taşıdıkları maske açığa çıkıyor, bunu net görmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.
 
SURİYE’DEKİ ENERJİ SAVAŞI
 
Suriye savaşının aynı zamanda enerji savaşı olduğunu da sözlerine ekleyen sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye 30 yıldır terörle uğraşıyor, mücadele ediyor. NATO ne zaman 5’inci maddesini işletti? NATO’nun bir üyesine yapılan saldırlar bütün NATO’ya yapılmış sayılır.  NATO’nun hemen harekete geçmesi gerekirken, desteklediler. Fransa PKK’nin siyasi ofislerini kendi topraklarında açtırdı, medya desteği verdi, siyasi destek verdi. 
 
FRANSA’NIN KENDİ HESAPLARI VAR
 
Fransa’nın Suriye’ye ilişkin kendi hesapları var, Türkiye o hesapları bozuyor. Bölgede yeni oluşacak siyasi denklemde pozisyon almak, doğalgaz jeopolitiğinin içinde olmak var. Suriye savaşı aynı zamanda enerji savaşıdır, bunu unutmamak gerekiyor. Doğu Akdeniz mücadelesi, Irak ve Suriye’yi kendisine çekmiştir. Fransa’nın refleksi budur, Türkiye teröre karşı mücadele vererek, bölgedeki oyunu bozuyor.”