7 Aralık 2023 Perşembe / 25 CemaziyelEvvel 1445

Fransızların Başkan Erdoğan övgüsünü görmezden gelen Sözcü'den algı operasyonu

100. yılını büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlanan Türkiye'nin dünü ve bugününe ilişkin bir analiz yayımlayan Fransız tarih dergisi Historia, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk'ün mirasını kendi dünya vizyonu ışığında yeniden yazıyor' ifadelerini kullandı. Fransızların Cumhurbaşkanı Erdoğan övgüsünü sindiremeyen CHP yandaşı Sözcü, yazının içeriğini bağlamından kopararak nefret ibarelerine yer verdi. Sözcü, derginin Cumhurbaşkanı Erdoğan övgüsünü görmezden gelip, hükümeti hedef aldı.

22 Eylül 2023 Cuma 08:21 - Güncelleme:
Fransızların Başkan Erdoğan övgüsünü görmezden gelen Sözcü'den algı operasyonu

Türkiye'nin 100. yılından hareketle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü kapağına taşıyan Fransız tarih dergisi "Yüz yıl önce Atatürk modern Türkiye'yi inşa etti" başlıklı çarpıcı bir makale yayımladı. Dergide 100. yılını kutlamaya hazırlanan Türkiye'nin dünden bugüne gelişim ve değişimi ele alındı.

Atatürk'ün batılılaşmış Türkiye'nin temellerini attığı anımsatılan makalede, "Dünya savaşının sonunda Osmanlı ordusunda görev yapan genç bir subay, müttefiklere karşı galip geldi ve hem "Türkleşmiş" hem de Batılılaşmış yeni bir Türkiye'nin temellerini attı" cümlelerine yer verildi.

Reformcu kişiliği ön plana çıkartılan Atatürk'ün tarihin gidişatını tersine çevirdiği ve 1923'te Cumhuriyet'i ilan ettiği notu paylaşıldı.

Türkiye'nin Lozan Antlaşması'na giden yolda neler yaşadığı ile alakalı olarak "1919'dan 1922'ye kadar Yunan işgalcilere karşı yürütülen çatışma sırasında, Lozan Antlaşması ve modern Türk devletinin kuruluşuyla sonuçlanan "bağımsızlık savaşı" esnasında Mustafa Kemal, pragmatizmin sayısız örneğini verdi" ifadeleri kullanıldı.

29 Ekim'de Türkiye'nin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlamaya hazırlandığı belirtilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın günümüzde yeni bir ulusal anlatı oluşturmaya çalıştığı kaydedildi.

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya'da kılınan ilk cuma namazının Lozan Antlaşması'nın 97. yıl dönümünde gerçekleştiğine dikkat çekilen yazıda, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk'ün mirasını kendi dünya vizyonu ışığında yeniden yazıyor" denildi.

CHP YANDAŞI SÖZCÜ, FRANSIZ DERGİSİNİN ERDOĞAN ÖVGÜSÜNÜ GÖRMEZDEN GELDİ

Ancak CHP yandaşı Sözcü gazetesi, söz konusu analizi yine işine geldiği gibi manşetlerine taşıdı. Gazetede Fransızca bilen çalışan eksikliği olacak ki, derginin Erdoğan övgüsünü görmezden gelip, hükümeti hedef aldı.

Avrupa'da Atatürk'e önem verildiği belirtilen manşette yine bir Sözcü klasiği olarak nefret ibarelerine yer verildi. Halkı hedef alan Sözcü'nün, "Atatürk'ün kıymetini dünya biliyor, bizdeki kara zihniyet hala onu anlamak istemiyor." manşetine rağmen yazının içeriğinin tamamen farklı olduğu ortaya çıktı.