25 Haziran 2022 Cumartesi / 26 Zilkade 1443

TÜGVA binasına bombalı saldırı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Gaziosmanpaşa temsilciliğine sabah saatlerinde bombalı saldırı düzenlendi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Saldırıyla ilgili TÜGVA ve İstanbul Valiliğinden açıklama yapıldı. Katıldığı canlı yayında konuşan TÜGVA Başkanı Enes Eminoğlu ise 'Saldırıyı lanetliyoruz, emniyet konunun takipçisi.' dedi.

IHA21 Nisan 2022 Perşembe 09:14 - Güncelleme:

Edinilen bilgilere göre Hürriyet Mahallesi Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunan TÜGVA Şubesi önünde sabah 05.30 sıralarında patlama yaşandı. Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, binada maddi hasar meydana geldi. Bölgeye çok sayıda polis ekibi ve bomba imha ekipleri sevk edildi. Olay yerinde incelemelerde bulunan ekipler, patlamaya el yapımı bir bombanın neden olduğunu belirledi.

Çevredeki güvenlik kameralarını inceleyen ekipler sabah erken saatlerde bir kadının TÜGVA şubesi önüne gelerek el yapımı patlayıcı bıraktığını tespit etti. Polis patlamanın ardından kaçan kadın zanlının yakalanması için çalışma başlattı.

Olayı anlatan esnaf İbrahim Dönmez, "Sabah 5.30 civarında ben fırında malzemeleri pişiriyordum bir patlama oldu. Dışarı çıktığımda kimse yoktu. Karşı ay ocağından arkadaşlar çıktı" ifadelerini kullandı.

TÜGVA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

TÜGVA'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi. Açıklamada, "Türkiye Gençlik Vakfı Gaziosmanpaşa İlçe Temsilciliğimize yapılan bombalı saldırıda can kaybı ya da yaralanma yaşanmamıştır. Emniyet güçleri saldırı hakkında geniş kapsamlı soruşturma yürütmektedir. Saygılarımızla..." ifadeleri kullanıldı.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN GAZİOSMANPAŞA'DA TÜGVA BİNASINDAKİ PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, Gaziosmanpaşa Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)'nın da bulduğu binanın yanındaki patlama ilişkin açıklama yaptı. Zaman ayarlı EYP parçalarının bulunduğu belirtilen açıklamada, "Bugün saat 06.00 sıralarında Gaziosmanpaşa İlçemiz Hürriyet Mahallesi Cengiz Topel Caddesinde bulunan Türkiye Gençlik Vakfı Şubesi önünde bir patlama ihbarı alınmıştır. Sevk edilen güvenlik görevlilerimizce yapılan ilk tespitlerde; binada cam kırılması ve dış cephede hasar meydana geldiği, herhangi bir yaralı ve can kaybı bulunmadığı anlaşılmıştır. Olay yerinde yapılan incelemelerde, zaman ayarlı EYP parçaları elde edilmiştir. Konuyla ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatılmıştır." ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI GENEL BAŞKANI ENES EMİNOĞLU'NDAN PATLAMA SONRASI İLK AÇIKLAMA

Türkiye Gençlik Vakfı Genel Başkanı Enes Eminoğlu, sabah saatlerinde Gaziosmanpaşa'da bulunan TÜGVA Gaziosmanpaşa şubesinde yaşanan patlama ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Sabah saatlerinde yaşanan patlama sonrası binaya gelen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Başkanı Enes Eminoğlu burada yaptığı incelemeler sonrası basın açıklaması gerçekleştirdi.

TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu "Gaziosmanpaşa'da olayın yaşandığı yerdeyiz. Elhamdülillah can kaybımız yok sadece maddi zayiatımız var. Bir can kaybı yaralanma yok. Biz bu olayın özellikle son dönemde Türkiye'nin Türkiye Gençlik Vakfı'mızın hedefe konulmasının bir sonucu olduğunu düşünüyoruz. Tüm basın mensuplarının önünde bombalı saldırıyı lanetliyoruz. Bu gibi olayların daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Öncelikle Emniyet güçlerimiz eğitim ve gençlik faaliyeti yapan vakfımızın bu çalışmasını yakından takip ediyorlar. Emniyet güçlerimiz ile sıkı takip içerisindeyiz. Bu konunun hem hukuki hem süreçleri detayların takipçisi olacağız. Özellikle şunu belirtmek istiyorum. Bu saldırı sadece Türkiye Gençlik Vakfı'na, gençlerimize yapılmış bir saldırı değildir. İsminde ve tabelasında Türkiye yazan bütün kurum ve kuruluşlarına yapılmış bir saldırıdır. Bu gibi saldırılar bizim çalışmalarımızı, heyecanımızı, aşkımızı ve motivasyonumuzu kesinlikle bir adım dahi geri götürmeyecektir. Biz aynı şekilde inançla, bilinçle ve şuurlu bir şekilde çalışmalarımıza gençliğe ulaşmada il il, ilçe ilçe çalışmalarımıza devam edeceğiz. Hepimize geçmiş olsun. Bu tür olaylar tekrar yaşanmamasını tekrar temenni ederek bu olayı lanetliyoruz ve kınıyoruz. Allah bir daha böyle durumu yaşatmasın, Rabbim hepimizi korusun" dedi.

Olayın detayını emniyet güçleri tarafından araştırıldığını kaydeden Eminoğlu " Sabah 06.00'da bir ses bombası olduğunu ilk tespit edilen durum. Bu konu hakkında Emniyet güçlerimiz bilgi verdiği takdirde gerekli bilgilendirmeleri paylaşacağız" şeklinde konuştu.