27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Habur’daki tatbikata tank ve zırhlı araçlara ilk kez helikopterler eşlik etti

Dün tatbikatta tank ve zırhlı araçlara ilk kez helikopterler eşlik etti. Tatbikatta 20 tank ileri hücum eğitimi yaptı. İş makinalarının açtığı yeni mevzilere yeni gelen askeri araçlar yerleştirildi. F-16’lar ise Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde PKK’lı teröristlerin kullandığı barınak ve silah depolarını imha etti.

25 Eylül 2017 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 25 Eylül 2017 Pazartesi 10:28
Mehmetçik, Irak’taki kukla devlet ilanına en ciddi uyarı niteliğindeki tatbikatın boyutunu her geçen gün genişletiyor. Sınırın sıfır noktasında verilen gözdağı, ‘bir gece ansızın’ Dicle Kalkanı Harekâtı’na dönüşebilir.
 
Kuzey Irak’ta Mesud Barzani yönetiminin sözde bağımsızlık referandumu öncesi Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı yakınlarındaki askeri tatbikat 7. günü geride bırakarak 8. gününe girdi. M60T tankları ve ACR15 model Zırhlı Personel Taşıyıcıları ile geliştirilmiş zırhlı muharebe araçlarının katıldığı tatbikatta mevzilenme ve kamufle taktileri uygulamaya konuldu. Özel Kuvvetler iki taburla tatbikata dahil olurken stinger sistemleri de aktif hale getirildi. Gerçek bir harekâtı aratmayan tatbikata dün ilk kez helikopterler de katıldı. Askeri kaynaklar ‘eğitim’ amaçlı bu kapsamda bir tatbikat için 8 günlük sürenin oldukça uzun olduğunu belirtiyor. Tatbikatın yapıldığı yer ile IKBY başkenti Erbil arasında sadece 160 km’lik bir mesafe bulunuyor. 
 
ATILGAN, ZIPKIN, FIRTINA
 
Tatbikatta, Aselsan’ın ürettiği alçak irtifa hava savunma araçları olarak üretilen Kaideye Monteli Stinger Sistemi ATILGAN ve ZIPKIN, mevzilerdeki yerini aldı. Bunların dışında T-155 Fırtına obüsleri, çöl kamuflajlarıyla kaplanmış Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT), M60T Sabra Tankları da hızlı manevra eğitimini gün boyu sürdürdü. TSK’dan geçtiğimiz gün yapılan açıklama ile ikinci safhaya geçilen tatbikatta olası operasyon ihtimaline karşı birlikler mevzilerinden çıkarılarak kendi aralarında yer değiştirme ve taktik manevra eğitimine ağırlık veriyor.
 
TATBİKAT BÖYLE YAPILYOR
 
Habur tatbikatında Zırhlı Muhabere Aracı (ZMA) tankların geçiş güzergahlarında mayın temizleme ve güvenli bölge oluşturma eğitimlerini gerçekleştirdi. ZMA’dan inen yaklaşık 8 asker önce dedektör yardımıyla mayın arama işlemini başlattı. Mayınlı bölge tespit edilerek işaretlendi. Daha sonra askerler mayından arındırılmış bölgeyi şeritlerle işaretleyerek arkadan gelen tanklar için güvenli koridor bölgesi oluşturdu. Açılan yoldan hızlı bir şekilde geçen tanklar açılan mevzilere konuşlandı. Bölgeye Ejder isimli zırhlı araçlarıyla gelen Polis Özel Harekat ekipleri ise sınır hattında 24 saat boyunca devriye gezdi. Vatandaşın tatbikat alanına girmesi yasak.
 
Doğal kamuflaj
 
Yapılan tatbikat kapsamında 20 tank ileri hücum eğitimi yaptı. Engebeli arazi şartlarında yapılması gereken taktik manevraları başarıyla icra eden tanklar sırasıyla taarruz hareketi gerçekleştirdi. Tanklar kendi etraflarında hızlı bir şekilde manevra yaparak toz ile kamufle olma eğitimini gerçekleştirdi. 8 gündür devam eden tatbikatta iş makinaları yeni mevziler açtı. Açılan yeni mevzilere yeni gelen askeri araçlar yerleştirildi. Askeri araçların mevzilere yerleştirilen tanklara yaptığı mühimmat sevkiyatı ise gerçeği aratmadı.(Yenişafak)