18 Haziran 2024 Salı / 12 ZilHicce 1445

Hatay'da Abdullah Cömert isimli kişi öldü

Hatay'daki protestolarda 22 yaşındaki Abdullah Cömert, hayatını kaybetti. Otopsi raporunda Cömert'in ateşli silahla ölmediği belirtildi.

AA4 Haziran 2013 Salı 07:00 - Güncelleme:
Hatay'da Abdullah Cömert isimli kişi öldü
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Armutlu Mahallesindeki gösteriler sırasında bir vatandaşın henüz kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından açılan ateş sonucu vurularak ağır yaralandığını, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini belirtti.

Vali Lekesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Haziran günü saat 23.35 civarında Armutlu Mahallesi'ndeki gösterilerde bir vatandaşın henüz kimliği tespit edilemeyen kişiler tarafından ateşli silahla vurularak yaralı vaziyette hastaneye götürüldüğünü, bu kişinin hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini bildirdi.
Lekesiz, elde edilen ilk bilgilere göre hayatını kaybeden vatandaşın Hatay ili Belen ilçesi nüfusuna kayıtlı Gazi Mahallesi'nde ikamet eden Abdulah Cömert (22) olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Kentte iki gündür yapılan gösterilerde ilginç gelişmelerin yaşandığını ifade eden Lekesiz, şöyle konuştu:
"Dünkü, aynı bölgedeki gösteriler sırasında güvenlik birimlerimizin mahallelerde yaptığı inceleme ve araştırmalar sırasında, güvenlik görevlilerimizin araçlarına ateşli silahla ateş açılmıştır. Yine dünkü yapılan çalışmalar sırasında, göstericilerde bir tane kurusıkı tabancadan bozma ve içerisinde gerçek mermi olduğu tespit edilen bir silah ele geçirilmiştir. Benzeri şekilde bugünkü gösteriler sırasında da göstericilerden bazılarında silah olduğuna ilişkin, basın mensuplarımızın da bu yönde tespitleri ve çekimleri olduğu şeklinde bilgiler gelmiştir. Olay nedir, ne değildir her türlü provokasyonun olabileceği, başka unsurların olabileceği göz önüne alınarak tüm boyutlarıyla incelenmektedir. Takdir edersiniz ki adli makamlara konu intikal ettirilmiştir, adli merciler konuyu tüm boyutlarıyla incelemektedirler."

" Vatandaşlarımız lütfen sakin olsunlar"

Vatandaşlardan sakin olmalarını isteyen Vali Lekesiz, şöyle devam etti:

"Bu tür eylemlerde, özellikle ilimiz gibi yerlerde kaos çıkarmak, kargaşa yaratmak, toplumsal yaşama olan güvensizlik duygusunun hakim olmasını isteyen gruplar tarafından iyi niyetle sokağa dökülen vatandaşlarımız, yanlış yollara yönlendirilip, provokatif eylemlere alet edilebilirler. Vatandaşlarımız lütfen serinkanlı olsunlar, soğukkanlılıklarını muhafaza etsinler. Resmi kurum ve kuruluşlarımız tarafından yapılan açıklamala itibar edip, ortalıktaki söylentilere lütfen itibar etmesinler. Maalesef bunlarla birkaç gündür sık sık karşılaşıyoruz. 'Şurada şu kadar yaralı varmış, şurada şu kadar ölü olmuş, şurada şöyle gelişmeler olmuş' gibi sosyal medya aracılığıyla çok farklı değerlendirmeler intikal edebiliyor. Bunlar haklı olarak özellikle gençlerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızda bir infial oluşmasına ve o gelen bilginin olduğu yere doğru kanalize olmalarına, heyecana kapılmalarına yol açabiliyor. Lütfen bu konularda sakin olsunlar. Resmi makamlar tarafından açıklanan bilgilere itibar etsinler."

OTOPSİ RAPORU AÇIKLANDI

Hatay' da gösterici gencin ölüm şekliyle ilgili kesin bilgiyi Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı verdi.
Başsavcılık'tan yapılan açıklamada, kolluk kuvvetlerinin ölüm nedenini ateşli silah olarak kendilerine intikal ettirdiği kaydedilerek şöyle denildi:

"Cumhuriyet savcısı nezaretinde adli tıp uzmanı tarafından gerçekleştirilen otopsi işlemleri neticesinde vefat eden Abdullah Cömert'in; ateşli silaha ait giriş çıkış deliği ve beyin dokusunda trace oluşturmuş herhangi bir lezyon saptanmadığı, ancak yapılan muayenede başının arkasında temporo oxpitalde 3x2,5 santimetre ebatlarında çökme nitelikli parçalı kafatası kırığı ve üzerinde yarım ay şeklinde 4 santimetre çapında kemiğe kadar ulaşan yırtığa rastlandığı, kesin ölüm sebebinin yapılacak araştırma ve inceleme sonucu Adli Tıp Kurumu İlgili İhtisas Kurulunca düzenlenecek rapor sonucunda anlaşılabileceğisoruşturmanın etkin ve hızlı bir biçimde devam ettiği hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur."

CÖMERT'İN SON MESAJI: BU YOLDA ÖLECEĞİZ

HATAY'ın merkez Armutlu Mahallesi'ndeki gösteriler sırasında başına isabet eden kurşunla yaşamını yitiren 22 yaşındaki Abdullah Cömert'in sosyal medyada, cep telefonundan son paylaştığı mesaj ortaya çıktı. Cep telefonundan, ölmeden 8 saat önce yolladığı mesajda yorgunluğundan söz eden Cömert, şunları yazdı:

"3 günde sadece 5 saat uyudum. Sayısız biber gazı yedim, 3 defa ölüm tehlikesi atlattım. Ve insanlar ne diyor biliyor musunuz? "Boşver ülkeyi sen mi kurtaracaksın" Evet kurtaramasakta bu yolda öleceğiz. (O kadar yorgunum ki, 3 günde 7 tane enerji içeceği 9 tane ağrı kesici ile ayaktayım. Sesim kısık vaziyette ama gene saat 6'da alanlardayım sadece devrim için)"