27 Şubat 2021 Cumartesi / 15 Recep 1442
Gece modu

Hırka-i Şerif ziyaretinin son günü

Hz. Muhammed'in vasiyeti üzerine Veysel Karani'ye bırakılan önemli kutsal emanetlerden Hırka-i Şerif, ikindi namazından sonra ziyarete kapatıldı

AA27 Temmuz 2014 Pazar 07:00 - Güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 19:46

Hz. Muhammed'in vasiyeti üzerine Veysel Karani'ye bırakılan önemli kutsal emanetlerden Hırka-i Şerif, ikindi namazından sonra ziyarete kapatıldı.
      
Hırka-i Şerif, restorasyon dolayısıyla ibadete kapalı olan ancak ziyaret için bir kısmı açık tutulan Fatih'teki Hırka-i Şerif Camisi'nde 4 Temmuz'dan itibaren ziyaretçi akınına uğradı.
      
Kutsal emanete ramazan ayı boyunca İstanbul'dan, Anadolu'dan ve yurt dışından ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.
      
Son gün olmasına rağmen rahatça ziyaretlerini gerçekleştiren vatandaşlardan bazılarının ziyaret sırasında gözyaşı döktüğü gözlendi.
      
Hırka-i Şerif Camisi İmamı Mustafa Uyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün ziyaretin son günü olduğunu belirterek, ''Kainatın efendisinin en önemli hatıralarından biri burada. İstanbul, Hazreti Peygamber'in müjdelediği kutlu bir şehir'' dedi.
      
Uyar, bu yıl Hırka-i Şerif Camisi'nin tadilatta olmasına rağmen ziyaretçi sayısında önemli bir düşüş görülmediğini dile getirdi.
      
Hırka-i Şerif'i ziyarete gelen vatandaşların, ikindi namazını kılmak için cami avlusunu doldurması üzerine görevliler tadilatta olan caminin son cemaat mahfilini de ibadete açtı.
      
Namazın ardından Hırka-i Şerif'in bulunduğu kata ziyaretçilerle çıkan Uyar, cami müezzini Ahmet Yılmaz ile Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.
      
Kutsal emanet, daha sonra ziyarete kapatıldı.