10 Ağustos 2022 Çarşamba / 13 Muharrem 1444

2. yargı paketi içeriğinde neler olacak? İkinci yargı paketi ne zaman çıkacak?

Af ve infaz yasası hakkında güncel açıklamalar yoğun bir şekilde takip ediliyor. İkinci yargı paketi ne zaman çıkacak? 2. yargı paketi içeriğinde neler olacak? gibi soruların yanıtları merak ediliyor. Meclis'e ayrı sunulması beklenen 'İkinci Yargı Paketi'nin çalışmalarında son aşamaya geliniyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül son olarak yaptığı açıklamada ceza infaz düzenlemesinin yakın zamanda Meclis'e geleceğini aktardı. İkinci yargı paketine dair son dakika gelişmelerine haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz.

6 Şubat 2020 Perşembe 09:05 - Güncelleme:

İkinci yargı paketi ne zaman çıkacak? 2. yargı paketi içeriğinde neler olacak? gibi soruların yanıtları tüm vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kamuoyunun yakından takip ettiği af yasası olarak da bilinen ceza infaz indirimi büyük bir heyecanla bekleniyor. Meclis'e ayrı sunulması beklenen 'İkinci Yargı Paketi'nin çalışmalarında son aşamaya geliniyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül son olarak yaptığı açıklamada ceza infaz düzenlemesinin yakın zamanda Meclis'e geleceğini söyledi. İkinci yargı ve af yasasına dair merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar.. 

İKİNCİ YARGI PAKETİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

İkinci yargı paketinin ne zaman çıkacağına dair henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza infaz düzenlemesinin yakın zamanda Meclis'e geleceğini söyledi.

2. YARGI PAKETİ İÇERİĞİNDE NELER OLACAK?

"Çalışmaları devam eden ‘ikinci yargı paketi’ bir ay sonra ‘infaz’ düzenlemesiyle siyasetin gündemine gelecek. Kamuoyunda 'af' olarak nitelendirilen çalışma, infaz indirimi ve denetimli serbestlik koşullarını kapsayacak.

BİRİNCİ YARGI PAKETİNDE NELER VAR?

- Yasaya göre, haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak.

- Baroya kayıtlı, en az 15 yıllık avukatlara yeşil pasaport verilebilecek.

- 21 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL kapsamında terör örgütlerine üyeliği, iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle pasaportları iptal edilen ya da pasaport talepleri reddedilenlere, pasaportları İçişleri Bakanlığınca yapılan inceleme sonrası verilecek.

- Avukatlık staj ve noterlik staj başvurularında, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'nda başarılı olma şartları aranacak.

- İdari yargıda da ses ve görüntü nakledilmesi yoluyla duruşma yapılabilecek.

- Soruşturma aşamasında tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde 6 ayı, görevine giren işlerde 1 yılı geçemeyecek.

- Seri muhakeme usulü ile basit yargılama usulü, yargı sistemine dahil ediliyor.

- Suçun sübutuna doğrudan etki edecek mevcut bir delil toplanmadan düzenlenen, soruşturma veya kovuşturma yapılması izne veya talebe bağlı olan suçlarda izin alınmaksızın veya talep olmaksızın düzenlenen iddianameler iade edilecek.

- İş ve çalışma hürriyetinin ihlali; güveni kötüye kullanma; suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi suçları da uzlaştırma kapsamında olacak.

- Uzlaştırma ve ön ödeme kapsamındaki suçlar hariç, cumhuriyet savcısı, üst sınırı 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlarda, kamu davasının açılmasını 5 yıl süreyle erteleyebilecek.

- Cinsel istismar mağduru çocukların soruşturma evresindeki beyanları, bunlara yönelik hizmet veren merkezlerde cumhuriyet savcısının nezaretinde uzmanlar aracılığıyla alınacak.

- Bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin temyiz edilebilecek kararlarının kapsamı genişletiliyor.

- Hakaret, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve devletin kurum ve organlarını aşağılama, silahlı örgüt, halkı askerlikten soğutma suçları nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz edilebilecek.

- Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin hapis cezalarının üst sınırı 15 yaşını doldurmamış çocuklar bakımından 5 yıl olarak uygulanacak.