15 Haziran 2024 Cumartesi / 9 ZilHicce 1445

İletişim Başkanlığı tek tek çürüttü! Bir yayına kaç yalan sığar?

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, 7'li koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı YouTube yayınında söylediği yalanları tek tek çürüttü.

25 Mayıs 2023 Perşembe 08:50 - Güncelleme:
İletişim Başkanlığı tek tek çürüttü! Bir yayına kaç yalan sığar?

Türkiye, 28 Mayıs'ta bir kez daha sandığa gidecek.

İlk turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en yakın rakibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na açık ara fark atmış, bu durum muhalefette dengeleri bozarak moral bozukluğuna neden olmuştu.

İkinci tur öncesi liderler çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Kemal Kılıçdaroğlu, Babala TV isimli YouTube kanalındaki Mevzular Açık Mikrofon programına konuk oldu.

KENDİ KENDİNİ YALANLADI

Türkiye'de yıllardır hiçbir şey üretilmediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "Gazetede Bursa'da bir firmanın çip ürettiği yazıyordu. İnanamadım. Fabrikanın genel müdürünü aradık, 'Siz gerçekten Türkiye'de çip üretiyor musunuz?' dedim. 'Evet' dedi. Gittim fabrikayı gezdim, olağanüstü güzel bir fabrika" diyerek adeta kendini yalanladı.

YÜKSEL TAŞKIN'I SAVUNDU

Kılıçdaroğlu, İzmir'den milletvekili adayı gösterdiği FETÖ'cü Taraf gazetesinin eski yazarı Yüksel Taşkın'ı da savunarak, "O gazetenin FETÖ yayın organı olduğunu bilseydi belki yazmazdı" ifadeleriyle hayrete düşürdü.

Bir başka skandala daha imza atan Kılıçdaroğlu, Kandil'deki teröristler ve HDP'li Sırrı Sakık'ın destek mesajlarının iktidar emriyle geldiğini iddia etti.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın özgürlüğünü savunmaya da devam eden Kılıçdaroğlu, "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" dedi.

Diyarbakırlı bir genç ise bölgedeki huzurun devamı için bu seçim sürecinde AK Partili olduğunu ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a oy verdiğini Kılıçdaroğlu'na iletti.

BAŞÖRTÜSÜNE HAKARETİNİ KABUL ETTİ

4 küçük ortağa Meclis'te 37 koltuk hediye etmesini de savunan Kılıçdaroğlu, "Yüzde 1'lik, yüzde 5'lik değil. Türkiye'nin geleceğini düşünerek inşa hareketi başlattık" ifadelerini kullandı. Geçmiş dönemde başörtüsüne "1 metrekarelik bez parçası" dediğini kabul eden Kılıçdaroğlu, "İnsanoğlu düşüncelerini sürekli geliştirir. Bu sözler doğrudur. 'Benim kusurum var, kabahat bana ait' diyerek helalleşme süreci başlattım" şeklinde konuştu.

10 AYLIK TORUNUNUN SİGORTALI OLMASI

Geçtiğimiz dönemde Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde 10 aylık torunun sigortalı yapıldığı ortaya çıkmıştı. Kılıçdaroğlu bu konuda gelen soru üzerine ise suçu, torununun anne ve babasına attı. "Benim torunumu sigortalı yapma şansım yok." diyen Kılıçdaroğlu, "Annesi babası yapmışsa onu bana yüklemek haksızlık değil mi? Eğer sigortalı yapılmışsa anne babaya sormak lazım. "Siz bunu hangi gerekçe yaptınız" diyerek." ifadelerini kullandı.

Soruyu soran vatandaş, "Ama siz bunu kabul etmişsiniz." deyince Kılıçdaroğlu, "Bir hata varsa bunu niye inkar edeyim." dedi.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI KANITLARLA YALANLADI

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Kılıçdaroğlu'nun programda söylediği yalanlardan bazılarını paylaşarak doğruları aktardı.

"TOGG'LA İLGİLİ HİÇBİR ZAMAN NEGATİF BİR CÜMLE KULLANMADIM"

CHP lideri, henüz başlangıç aşamasındayken Togg'un genel müdürü ile görüştüğünü, genel müdürün güven veren biri olduğunu ve projeye desteğini açıkladığını söyleyerek, "Togg'la ilgili hiçbir zaman negatif bir cümle kullanmadım" ifadelerini kullandı.

2019 yılında katıldığı bir programda ise Türkiye'nin yerli ve milli otomobili Togg'un bir kandırmacadan ibaret olduğunu ileri sürerek, "Otomobil üretiyoruz dediler. Nerede? Milleti kandırmak için. Türkiye otomobil üretir. Otomobil üretmek artık sıradan bir olay. Mesele nedir? Ürettiğin otomobili kime satacaksın?" diye konuşmuştu.

"ZAFER HAVALİMANI İÇİN 42 MİLYAR DOLAR GARANTİ TUTARI ÖDENECEK"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun ortaya attığı, "Kütahya'da inşa edilen Havalimanı için 42 milyar dolar garanti tutarı ödenecek" iddiaya, "Zafer Havalimanı, yap-işlet-devret modeliyle yapılan bir projedir. 21 Mart 2044 yılına kadar muhtemel garanti ödeme tutarı 206,6 milyon avrodur" şeklinde cevap verildi.

"ÖĞRETMENLİK KANUNU ÇIKARACAĞIZ"

Kılıçdaroğlu ayrıca birçok kez yaptığı gibi zaten hayata geçmiş bir projeyi projeyi vadederek, "Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkaracağız" dedi.

Eğitim öğretim hizmetlerini yürütmekle görevli öğretmenlerin atamaları ve mesleki gelişimleriyle kariyer basamaklarında ilerlemelerinin düzenlenmesi amaçlandığı Öğretmenlik Meslek Kanunu, 3 Şubat 2022'de TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi ve 14 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

"YÜKSEL TAŞKIN ASLA KEMALİZM'İ IRKÇILIK DİYE TANIMLAMAMIŞTIR"

CHP Genel Başkanı, bir seyirci tarafından CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın ile ilgili kendisine yöneltilen soruya, "Yüksel Taşkın asla Kemalizm'i ırkçılık diye tanımlamamıştır. Bağlamından koparılmış cümlelerdir" sözleriyle cevap verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin aksine Yüksel Taşkın, geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röportajda, "Kemalizm baştan beri dışlayıcıdır. Kemalizm azınlıklarla ve farklı etnik kimliklerle bir arada yaşama meselesini çözememiştir. Azınlıkların Türkiye'den gitmesiyle vatan ve millet olunabileceği vurgusuna sahiptir. Kemalizm'in dışlayıcı bir etnik milliyetçiliğe ve ırkçılığa kayabilme potansiyeli var. Özellikle uluslararası meseleler devreye girip de korku ve sıkışma yaşandığında ya da Kürt sorununda sıkıştığında Kemalizm'in ırkçı tarafı ortaya çıkıyor" ifadelerini kullanmıştı.