8 Ağustos 2022 Pazartesi / 11 Muharrem 1444

İmamoğlu'nun mülteci sayısı yalanı ortaya çıktı

İstanbul İl Göç İdaresinden, megakentte yaşayan yabancı uyruklu şahıslarla ilgili bilgilendirme açıklaması yapıldı. Rakamlar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıkladığı rakamları tek tek çürüttü.

28 Temmuz 2022 Perşembe 07:56 - Güncelleme:

İstanbul İl Göç İdaresinden, megakentteki yabancı uyruklu şahıslarla ilgili yapılan bilgilendirmede, ocak ayından bugüne kadar toplam 94 bin 708 kaçak göçmen hakkında işlem yapılarak geri gönderme merkezlerine sevk edildiği açıklandı.

İstanbul İl Göç İdaresinden, megakentte yaşayan yabancı uyruklu şahıslarla ilgili bilgilendirme açıklaması yapıldı.

İSTANBUL'DA 1 MİLYON 294 BİN 124 YABANCI UYRUKLU ŞAHIS YASAL OLARAK İKAMET EDİYOR

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü, 746 bin 16 ikamet izni sahibi yabancı, 548 bin 108 geçici koruma sahibi Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancının İstanbul'da yasal olarak ikamet ettiğini açıkladı.

İl Göç İdaresinden yapılan açıklamada, Ocak ayından bu yana da toplam 94 bin 708 kaçak göçmenle ilgili işlem yapılarak geri gönderme merkezlerine sevk edildikleri açıklandı.

İl Göç İdaresinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul'da bulunan yabancılara yönelik tüm işlemler, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında yürütülmektedir. Hâli hazırda ilimizde; 746 bin 16 ikamet izni sahibi yabancı 548 bin 108 geçici koruma sahibi Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancı yasal olarak ikamet etmektedir. İlimizde yasal kalış hakkına sahip yabancılar, ilgili mevzuat kapsamındaki hak ve hizmetlere erişebilmektedir. Yasal kalış hakkı bulunmayan kaçak göçmenlerin ise herhangi bir kamu hizmetinden faydalanması mümkün değildir. Kaçak göçmenler, kolluk birimlerimiz tarafından tespit edildiği anda, haklarında gerekli adli ve idari işlemler başlatılmakta ve Müdürlüğümüzce sınır dışı işlemi uygulanmaktadır. İlimizde ocak ayından bugüne kadar yapılan denetimlerde 94 bin 708 kaçak göçmen hakkında yasal işlem yapılmış ve 19 bin 32 kişi doğrudan İstanbul Havalimanı'ndan ülkelerine sınır dışı edilmiştir. Hakkında işlem yapılan 66 bin 524 kaçak göçmen ise sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda diğer illerde bulunan geri gönderme merkezlerine sevk edilmiştir. Bununla birlikte, il genelinde yabancılara ait 7 bin 975 işletme tabelasının mevzuatımıza uygunluğu denetlenmiş, 5 bin 768 işyeri tabelası standartlara uygun hale getirilmiş, 2 bin 207 işyeri tabelası hakkında işlemler devam etmektedir. Yabancı uyrukluların ülkemizdeki istatistiki bilgilerine Göç İdaresi Başkanlığı internet sitesinden (www.goc.gov.tr) erişilebilmektedir. Detaylı ve güncel tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Yetkililer tarafından göç konusunda yapılacak açıklamalarda resmi verilerden yararlanılması, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi hakkı çerçevesinde herkesten gerekli özen ve hassasiyetin gösterilmesi beklenmektedir."

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, atıldığı canlı yayında "Arapça tabelalaşmanın önüne geçeceğiz" diyerek "2-2,5 milyon civarında İstanbul'da mülteci var. Ancak bu engellenemiyor. Tutarlı, sağlıklı bir göçmen politikası uygulamadık. Dış politikadan alın, sınır ve yurt içindeki dağılıma kadar... Partizanlık üzerinden yaptılar bunu" ifadelerini kullanmıştı.