06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

İstanbul Boğazı’nda nefes kesen kurtarma operasyonu

Üsküdar Kız Kulesi açıklarında vapurdan atlayan yaşlı adam nefes kesen bir operasyonla kurtarıldı. Denizdeki can pazarı cep telefonu kamerasına yansıdı.

İHA26 Eylül 2017 Salı 07:00 - Güncelleme: 26 Eylül 2017 Salı 10:29
İstanbul Boğazı Üsküdar Kız Kulesi açıklarında dün akşam saatlerinde vapurdan atlayan yaşlı bir adam, Deniz Arama ve Kurtarma ekipleri tarafından nefes kesen bir operasyonla boğulmaktan son anda kurtarıldı. Denizde yaşanan can pazarı cep telefonu kamerasına yansırken, kıyıya çıkartılan adam ambulansla hastaneye kaldırıldı. 
 
Olay, dün saat 20.00 sıralarında Üsküdar Kız Kulesi açıklarında meydana geldi. İddiaya göre, Beşiktaş-Kadıköy seferini yapan vapura binen Ahmet Tuncay Yazıcı (63), vapur seyir halindeyken güverteden denize atladı. Yaşlı adamın atladığını gören vapurdaki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine Deniz Arama ve Kurtarma timi, Deniz Limanı Şube Müdürlüğüne bağlı ekip, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı Dalış Emniyet Güvenlik Arama ve Kurtarma (DEGAK) timi ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı bir ekip sevk edildi.
 
 Arama ve Kurtarma timinden nefes kesen kurtarma
 
  Kısa sürede olay yerine gelen Deniz Arama ve Kurtarma timinden bir personel, suya girerek denizde çırpınan yaşlı adamın yanına gitti. Çok miktarda su yutan adam, personel tarafından yarı baygın şekilde bota alındı. İlk müdahalesi botta yapılan ve nefes nefese kalan adam, su yutmasından dolayı kusmaya başladı. Ardından da botla karaya götürülen adama sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Yapılan müdahalenin ardından yaşlı adam, ambulansla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Denize yaşanan can pazarı ise cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.
 
Denizde 36’ncı kez hayat kurtardılar
 
Öte yandan, ihbarın gelmesinin ardından yaklaşık 4 dakikada olay yerine gelen gönüllü sivil toplum örgütü Deniz Arama ve Kurtarma timi, geçtiğimiz ay da Sarayburnu açıklarında serinlemek için denize giren bir vatandaşı kurtarmıştı. Vatandaşı boğulmak üzereyken kurtaran tim, bununla birlikte denizde 36’nci kez hayat kurtardı.
 
Polis ekipleri ise olayla ilgili inceleme başlattı.