23 Haziran İstanbul seçim sonuçları belli oldu! İstanbul seçim sonuçları 2019 Binali Yıldırım Ekrem İmamoğlu oy oranı!

İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili AA ajansının yaptığı son yaptığı duyuruya göre, sandıkların yüzde 100'ü sayıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Seçim sonuçlarına göre Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım yüzde 45,09 oy alırken Ekrem İmamoğlu ise yüzde 54,03 oy oranı ile belediye başkanı seçildi. İşte haberimizin ayrıntıları…

09 Nisan 2020 Perşembe  19:00 - Güncelleme: 09 Nisan 2020 Perşembe 19:00

İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili sonuçlar belli oldu.  AA ajansının yaptığı son yaptığı duyuruya göre, sandıkların yüzde 100'ü sayıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Seçim sonuçlarına göre Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım yüzde 45,09 oy alırken Ekrem İmamoğlu ise yüzde 54,03 oy oranı ile belediye başkanı seçildi. İşte haberimizin ayrıntıları…


BİNALİ YILDIRIM'DAN İLK AÇIKLAMA
Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Seçim Kurulu'nun seçimlerin sonuçları ile ilgili yasağını kaldırdığını hatırlattı.
 
"Şu an itibariyle seçimleri rakibim Ekrem İmamoğlu önde götürmektedir. Kendisini tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum." diyen Yıldırım, şunları kaydetti:
 
"Bu seçim kampanyası boyunca bizimle beraber yoğun bir çalışma içine giren, elinden gelen bütün gayreti gösteren yakın çalışma arkadaşlarıma, teşkilat mensuplarına, bizi dinleyen, projelerimizi, vaatlerimizi anlatma fırsatı veren İstanbulumuzun güzel insanlarına teşekkür ediyorum. Aynı zamanda büyük fedakarlık gösteren aileme de bu vesileyle teşekkür ediyorum.
 
Seçim demek, demokrasi demektir. Bu seçimler de Türkiye'de demokrasinin en iyi şekilde, kusursuz işlediğini bir kez daha ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar tabii ki kesin olarak daha sonra açıklanacaktır."
 
Bu sonuçların İstanbul'a, İstanbul'un geleceğine hayırlar getirmesini dileyen Yıldırım, "Bundan sonra Ekrem İmamoğlu arkadaşımızın İstanbul'a güzel hizmetler yapmasını da temenni ediyorum. Yapacağı çalışmalarda İstanbulluların yararına yapacağı her türlü işte de kendisine yardımcı olmaya gayret edeceğiz. Bunun da bilinmesini istiyorum. Bir kez daha İstanbulluların verdiği kararın gelecek 5 yıl için kadınlarımız, çocuklarımız ve bütün İstanbul'da yaşayan 15 milyon için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.


 

YSK GİRİŞ SAYFASI (YSK.GOV.TR)

YSK sistemine sandıklardan gelen veriler teker teker giriliyor. İlk verilerin girilip, yayın yasağının kalmasının ardından ysk.gov.tr üzerinden seçim sonuçları anlık olarak sorgulanacak. YSK giriş sayfasına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

YSK HAKKINDA

T.C. Yüksek Seçim Kurulu, Yargıtay ve Danıştay'ın kendi içlerinden çıkardıkları üyeden oluşan, Türkiye'deki seçimlerin genel yönetim ve denetimini yürüten, aynı zamanda da seçimlerin yargısal denetimini sağlayan karma egemen üst yargı merciidir.

Yüksek Seçim Kurulu yedi asıl ve dört yedek üyeden oluşur. Üyelerin altısı Yargıtay, beşi Danıştay Genel Kurullarınca kendi üyeleri arasından üye tam sayılarının salt çoğunluğunun gizli oyu ile seçilir. Bu üyeler salt çoğunluk ve gizli oyla aralarından bir başkan ve bir başkanvekili seçerler.

Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin görev süresi altı yıldır. Süresi biten üyeler yeniden seçilebilir.

Zenginlerin gözdesi dev timsahlara kaldı! İşte o savaş anı