07 Mayıs 2021 Cuma / 25 Ramazan 1442
Gece modu

İstanbul'da, DEAŞ'ın eski elebaşı Bağdadi ile ilişkili olduğu belirlenen şüpheli yakalandı

Öldürülen DEAŞ lideri Ebubekir El-Bağdadi'nin 'sağ kolu' ve örgütün sözde 'askeri kanat sorumlusu' olduğu iddia edilen Afganistan uyruklu şüpheli A.S.İ.M tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

AA02 Mayıs 2021 Pazar 12:06 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 Pazar 16:51

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı ekipleri, terör örgütü DEAŞ ve çatışma bölgeleriyle iltisaklı şüphelilerin tespit ve deşifre edilmesine yönelik çalışma başlattı.

Ekipler, 2014'te çatışma bölgelerine giden ve burada DEAŞ terör örgütü içerisinde silahlı eğitim verdiği, örgüt içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü, örgütün karar organı içerisindeki sözde üst düzey emirleri ile müşterek hareket ettiği belirtilen yabancı uyruklu A.S.İ.M.'nin İstanbul'da olduğunu tespit etti.

Yapılan çalışmada, 2019'da ABD'nin İdlib'de düzenlediği operasyonda öldürülen terör örgütü DEAŞ'ın elebaşı Ebu el-Bağdadi'nin Suriye'de güvenli bölgelere geçişinde rol aldığı ve halihazırda çatışma bölgelerinde bulunan örgüt mensuplarıyla irtibatlı olarak hareket ettiği değerlendirilen zanlı, 28 Nisan'da Ataşehir'de düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.