13 Nisan 2024 Cumartesi / 5 Sevval 1445

İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı! Peş peşe uyarılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı. Meteoroloji ve AFAD'dan uyarılar yapıldı.

AA10 Mart 2022 Perşembe 07:25 - Güncelleme:
İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı! Peş peşe uyarılar

İstanbul'da dün başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı etkisini sürdürüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının ardından dün öğle saatlerinde kentin yüksek kesimlerinde başlayan ve gece boyunca aralıklarla bazı bölgelerde süren kar yağışı, sabah saatlerinde etkisini artırdı.

Anadolu Yakası'nın Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy, Ataşehir ve Beykoz ilçelerinde günün ilk saatlerinde aralıklarla görülen kar yağışı, Üsküdar'da tipiye döndü.

Kar nedeniyle olumsuzluk yaşanmazken D-100 kara yolu ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü bağlantı yolu kar tutmaya başladı. Belediye ekipleri, bölgede kar küreme araçlarıyla çalışma yapıyor.

Kartal ve Pendik ile Aydos Ormanı çevresinde etkili olan kar yağışı beyaz örtü oluşturdu.

Avrupa Yakası'nın Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih ve Bayrampaşa ilçelerinde kar yağışı aralıklarla sürüyor. Ana yolların açık olduğu ve trafik yoğunluğunun yaşanmadığı görüldü.

Esenyurt Kıraç ve Kuzuyolu'nda etkili olan ve beyaz örtü oluşturan kar nedeniyle araçlar ilerlemekte zorlanıyor. Bu nedenle bölgede trafik yoğunluğu oluştu.

Silivri'de sabah saatlerinde yeniden başlayan kar yağışı, etkili bir şekilde devam ediyor.

- TUZLAMA ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Cadde ile sokaklarda trafik ve insan yoğunluğunun önceki günlere oranla azaldığı, sabah erken saatlerde işe gitmek üzere yola çıkanların ise gerekli tedbirleri aldıkları görülüyor. Belediye ekipleri, üst geçitlere çıkan merdivenlerde tuzlama çalışması yürütüyor.

İBB Cep Trafik uygulamasına göre, kent genelindeki trafik yoğunluğu 09.20 itibarıyla yüzde 29 olarak ölçüldü.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA GEMİ TRAFİĞİ ÇİFT YÖNLÜ ASKIYA ALINDI

Olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği çift yönlü olarak kapatıldı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan açıklamada, görüşün yarım milin altına düşmesi nedeniyle gemi trafiğinin çift yönlü olarak askıya alındığı kaydedildi.

AFAD'DAN 38 İLE UYARI

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 38 ilin beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması konusunda uyarıldığı belirtildi.

AFAD'dan yapılan açıklamada Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan verilere göre Antalya'nın doğusunda ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli yağış, İstanbul, Isparta ve Konya'da yoğun kar yağışı, Orta ve Doğu Karadeniz'de yoğun kar yağışı, Güneydoğu Anadolu'da ve Doğu Anadolu'da kuvvetli kar yağışı beklendiği bildirilerek vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği hatırlatıldı.

UZMANINDAN KAR YAĞIŞI AÇIKLAMASI

Kar yağışı akşam saatlerinde artacağını belirten CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Normal bir kar yağışı ama biz tedbirlerimizi almazsak afete dönüşüyor. Yoğun bir kar yağışı olacağı görülüyor. Şunu da söyleyeyim. Bu soğuk havada kar kalp hastaları için tehlikeli. Kesinlikle onlar dışarı çıkmasınlar. Bunlar kalp krizini tetikleri. Ulaşımda problemler olmadan bu işi atlatalım inşallah." dedi.

"Sürücülerin de dikkat etmesi lazım." diyen Şen, "Kamyonların, TIR'ların şehir merkezlerinden geçmemesi de önemliydi. Bu karar alındı. Kamyonların, TIR'ların rüzgarda savrulduğu için... Bütün tedbirler alınmış durumda. Kar yağışı yoğun şekilde devam ediyor. Yarın daha da yoğunlaşacak. Cumartesi de öğlene kadar devam edecek. Yarın akşamı atlatmak önemli." ifadelerine yer verdi.