20 Eylül 2020 Pazar / 2 Safer 1442
Gece modu

İşte 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmak için 6 adım

Vatandaşlar, 31 Mart'ta yerel yöneticilerini seçmek için gideceği sandık başında oylarını 6 adımda kullanacak.

AA21 Mart 2019 Perşembe 11:04 - Güncelleme: 21 Mart 2019 Perşembe 11:04
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği seçim takvimi süreci işlerken  Türkiye'de 57 milyon seçmen, yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart'ta sandığa  gidecek.
 
AA muhabiri, 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde  seçmenlerin dikkat etmesi gerekenleri 6 başlık altında derledi.
 
1- SANDIĞA GİTMEDEN ÖNCE NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENİN
 
Vatandaşlar, ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını  öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nin  internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil  uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.
 
2- ÜZERİNDE T.C KİMLİK NUMARI OLAN BELGENİZİ UNUTMAYIN
 
Seçmenlerin oy verme günü yanına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını  taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı,  resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı,  askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı  mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı  gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi  yanında bulundurması gerekecek.
 
3- CEP TELEFONU İLE KABİNE GİRMEYİN
 
Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya  haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür  cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna  bırakılması gerekecek.
 
4- OY PUSULASINA MÜHÜR DIŞINDA İŞARET KOYMAYIN
 
Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy  pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması, birleşik  oy pusulalarının düzgün bir şekilde katlanıp zarfa koyulması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni  pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.
 
5- PUSULALARI TEK ZARFA KOYUN
 
Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır,  Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri,  Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun,  Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye  başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar  heyeti" için oy kullanacak.
 
Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye  başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy  verilecek. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar  meclisi" için oy atılacak. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.
 
6- OY KULLANDIKTAN SONRA İMZA ATMAYI UNUTMAYIN
 
Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının  bulunduğu yerin karşısına imza atacak.