28 Ocak 2021 Perşembe / 14 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

İzmir merkezli 12 ilde dev operasyon: Büyükşehir Belediyesi yöneticisine terör gözaltısı

İzmir merkezli 12 ilde, MLKP, TKP-ML, DSİH VE PKK terör örgütlerine yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda haklarında gözaltı kararı bulunan 51 şüpheliden 48'i gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında İzelman Otoparklar çalışanı Tuncay Kılıç ve Konak Belediyesi eski çalışanı şimdi ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Sorumlusu olan Orçun Masatçı'nın da olduğu ifade edildi.

14 Ocak 2021 Perşembe 07:19 - Güncelleme: 14 Ocak 2021 Perşembe 10:35

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekiplerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında, hakkında gözaltı kararı bulunan 34'ü MLKP, 8'i DSİH, 1'i TKP/ML ve 8'i PKK terör örütü üyesi oldukları gerekçesiyle toplam 51 şüpheliye İzmir merkezli 12 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Şafak operasyonu yapan ekipler, 51 şüpheliden 48'ini gözaltına aldı. Operasyonda, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, İzmir eski il başkanları Pınar Türk ile Kerim Altınmakas'ın da gözaltına alınanlar arasında olduğu bildirildi. Gözaltına alınan kişilerden 2'sinin avukat, 4'ünün ise İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanı olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında İzelman Otoparklar çalışanı Tuncay Kılıç ve Konak Belediyesi eski çalışanı şimdi ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Sorumlusu olan Orçun Masatçı da var.

Operasyon kapsamında, MLKP terör örgütü ile irtibatlı olduğu ileri sürülen Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Merkezi, İzmir ve İstanbul il başkanlıkları binası ile İzmir Bayraklı ilçe bürosu, ETHA (Etkin Haber Ajansı) İstanbul il bürosu, BEKSAV (Bilim, Eğitim, Estetik, Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı) İstanbul il bürosunda aramalar yapıldı. Aramalarda çok sayıda dijital materyal, yasaklı yayın, örgüte ait olduğu değerlendirilen doküman ve 50 Bin TL paraya el konuldu. Operasyonda gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

MLKP'YE YAPILAN EN BÜYÜK OPERASYON

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekiplerinin yapmış olduğu operasyonun, 1994 yılından bu yana faaliyet gösteren Marksist Leninist Komünist Parti'ye (MLKP) yapılan en büyük operasyon olduğu bildirildi. Operasyonda MLKP üyesi olduğu öğrenilen ve örgütte faaliyet yürüttüğü ileri sürülen 34 şüphelinin gözaltına alındığı belirtildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Sorumlusu Orçun Masatçı

İzelman Otoparklar çalışanı Tuncay Kılıç