26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

İzmir'de orman yangısı

Yılanlardan korktuğu için yaktığı ateş 2 hektarlık alanın yanmasına neden oldu...

DHA29 Temmuz 2014 Salı 07:00 - Güncelleme: 29 Temmuz 2014 Salı 19:09
İZMİR'in Bornova İlçesi Altındağ Semti'nde, bir kişinin, yılanlardan korktuğu için evinin yanındaki kuru otları tutuşturmasıyla başladığı iddia edilen yangın, makilik ve ormanlık alana sıçradı. 2 Hektarlık alanda etkili olan yangın havadan ve karadan yapılan müdahalelerle kontrol altına alındı. 
 
 
Bugün saat 15.00 sıralarında, Bornova İlçesi Altındağ Semti'ndeki MTK sitesinin üst kısmındaki makilik ve bozuk ormanlık alanda yangın çıktı. Harekete geçen İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, 150 yer işçisi, 7 helikopter ve 1 uçak ile yangına müdahale etti. Söndürme çalışmalarına itfaiye ekipleri de destek verdi. Makilik ve seyrek çam ağaçlarıyla kaplı alanda etkili olan yangın, zeytinliklere de zarar verdi. Hava ve yer ekiplerinin çalışmalarıyla, 2 hektarlık alanda etkili olan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmalarına başlandı.
 
Bölgeye yakın olan mahallede yaşayanlar yangının, makilik alanın yanındaki evde oturan ve ismini bilmedikleri bir kişinin, yılanlardan korkup, kuru otları tutuşturmasıyla çıktığını iddia etti. Polis ise bölgede yaptıkları araştırmada, bu bölgede oynayan çocukların maytap atmasının ardından yangının başladığına yönelik bilgi edindiklerini belirtti. 
 
 
Bu arada yangın bölgesinin yakınındaki üç ayrı yerde de ot yangınları çıktı. Orman ve itfaiye ekipleri, bu yangınlara da büyümeden müdahale edip söndürdü.