25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Kadir Gecesi'nin hikmeti nedir?

Kadir Gecesi, Kur'an’ın insanla, akılla buluştuğu gecedir. Allah, rahmet ve merhametinin gereği olarak, akla destek olsun diye vahiy gönderdi.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 17:27

Bu sebepten, diyoruz ki, bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen bu kutlu gecede, gelin birlikte biraz kendi varlığımızı, biraz bu geceyi anlamlı kılan Kuran’ı yeniden düşünmeye, din anlayışımızı gözden geçirmeye çalışalım.

ONLAR AKIL SAHİPLERİDİR

Yüce Allah insanı en güzel şekilde yaratmış, ona akıl gibi üstün bir nimet vermiş. İyiyi, güzeli, doğruyu gerçekleştirme sınavı olan hayatta, başarılı olabilmemiz için vahiyle bize yol göstermiştir. Öyle ise bize düşen, önce kendi varlığımızın farkında olmak, sonra da, Kuran’ı doğru anlamak olmalıdır. Kuran’ı anlamak, onun evrensel değerlerini keşfetmek, yeniden üretmek ve bu değerleri hayatımıza taşımak anlamına gelmektedir.

Unutmayalım, Kadir gecesi bütün anlamını Kuran’dan almaktadır. Bu geceyi en iyi şekilde değerlendirmek, Kuran’ı, yeniden nazil oluyormuşcasına okumakla ve anlamakla mümkün olacaktır. Yüce Allah, bu konuda bizi şöyle uyarmaktadır: “Ey Muhammed! Dinleyip de sözün en güzeline uyan kullarımı müjdele. İşte Allah’ın doğru yola eriştirdiği kimseler onlardır. İşte onlar akıl sahipleridir”. (Zümer, 18)

KADİR GECESİ BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR

KADİR SURESİ: “Biz Kuran’ı Kadir Gecesi’nde indirmeye başladık. Sen Kadir Gecesi’nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler, Rablerinin izniyle, vahiyle inerler ve hayatın her alanına dair tam bir mutluluk/esenlik getirirler. Bu durum şafak sökene kadar devam eder” (Kadir, 1-5).

643 camide itikaf

İSTANBUL’da ramazanın son 10 gününü ibadetle değerlendirmek için 643 camide itikafa girenler, nefislerini Allah’ın evinde terbiye etmenin huzurunu yaşıyor. İtikaf, ‘ibadet niyetiyle belli kurallara uyarak, belli bir mescitte inzivaya çekilmek’ anlamına geliyor. İtikafa girenler, günlerini Kuran-ı Kerim ve tefsir okuyarak, namaz kılarak, tespih çekerek, tefekkür ve dini sohbetler ederek, zikir yaparak geçiriyor. İtifaka giren erkekler yorulunca camide uyuyabiliyor. İtikaf için niyet etmek, oruçlu olmak ve bir mescitte olmak gerekiyor. Kadınlar ise evlerinde namaz kıldıkları odalarda itikafa giriyor.

Ellerimizde kardeş kanı var, dilimizde AĞITLAR...

Görmez’in Kadir Gecesi mesajı

DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kadir Gecesi nedeniyle yayınlandığı mesajında savaşlara ve Gazze’ye değindi: “Bugün onun rahmet yüklü mesajlarını idrak edemediğimiz için Müslümanlar olarak ateş çukurunun etrafında bulunuyoruz. Ellerimizde kardeş kanı var, dillerimizde acı ağıtlar, hanelerimiz viran... (...) Hâlâ dünyanın dört bir yanında mazlum kanının aktığı, küçücük çocukların katledildiği, anaların elleri sinesinde gözyaşı döktüğü, kardeşin kardeşe gözünü kırpmadan kıydığı bir çağda yaşıyoruz. Vicdanını kaybetmiş tüm insanlığın gözü önünde vahşice bir katliamla karşı karşıya kalan mazlum ve mağdur Gazze halkına, masum çocuklara, kadınlara ve insanlara dua ederek Kadir Gecesi’ni ihya etmeye davet ediyorum.