23 Haziran 2024 Pazar / 17 ZilHicce 1445

Konya'da askeri eğitim uçağı düştü... Bir personel şehit oldu

Konya 3. Ana Jet Üst Komutanlığı'nda Türk Yıldızları'nın eğitim uçağı düştü. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Konya Valisi Vahdettin Özkan, askeri uçağın düştüğü bölgedeki şantiye alanında iş makinesi kullanan bir personelin şehit olduğunu açıkladı. MSB, şehit olan Uzman Çavuş Ercan Güven için taziye mesajı yayımladı. Olayla ilgili soruşturma yapmak üzere iki Cumhuriyet savcısı ve 1 başsavcı vekili görevlendirildi.

AA14 Mart 2024 Perşembe 13:17 - Güncelleme:
Konya'da askeri eğitim uçağı düştü... Bir personel şehit oldu

Konya'da düşen askeri eğitim uçağının pilotu sağ kurtuldu, uçağın düştüğü noktada iş makinesi kullanan 1 askeri personel şehit oldu, 1 askeri personel yaralandı. 3. Ana Jet Üssü'nde eğitim uçağı düştü. Bölgeye çok sayıda sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, 3. Ana Jet Üssü'nde eğitim uçağı henüz bilinmeyen nedenle düştü.

Pilotun uçak düşmeden önce paraşütle atladığı öğrenildi.

KONYA VALİSİ VAHDETTİN ÖZKAN: BİR PERSONEL ŞEHİT OLDU

Konya Valisi Vahdettin Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 12.51'de Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Türk Hava Kuvvetlerine ait NF-5 eğitim uçağının üs içerisindeki şantiye alanına düştüğünü belirterek, "İhbar üzerine kısa sürede olay yerine emniyet, jandarma, AFAD, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edilmiştir. Pilotumuz atlayarak sağ kurtuldu. Şantiyenin içinde iş makinesini kullanan askeri personel şehit oldu. Kaza nedeniyle teknik çalışmalar devam ediyor. Şantiyede bulunan bir askeri personel de yaralandı. Pilot ile yaralı askeri personelin sağlık durumları iyi." diye konuştu.

Vali Özkan, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan pilot ile yaralı personeli ziyaret etti, sağlık durumlarıyla ilgili bilgi aldı.

MSB'DEN KONYA'DA DÜŞEN EĞİTİM UÇAĞIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Konya'da eğitim uçuşu esnasında kaza kırıma uğrayan Hava Kuvvetlerine ait uçağın düştüğü bölgede, pist onarım çalışması yapan bir personelin şehit olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Konya'da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 12.51'de henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Kaza kırıma uğrayan uçağımızın pilotu atlayarak kurtulmuş, hastaneye sevk edilmiştir. Uçağın düştüğü bölgede pist onarım çalışması yapan bir personelimiz ise şehit olmuştur. Konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır."

Pilotun uçaktan son anda atladığı görüntüler ortaya çıktı. İşte o anlar...

Uçağın neden düştüğünün belirlenmesine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Başsavcı Halil İnal'ın olay yerinde incelemelerde bulunduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Olayla ilgili olarak soruşturma yapmak üzere iki Cumhuriyet savcısı ve 1 başsavcı vekili görevlendirilmiştir. Olay yerinde gerekli incelemeler yapılıp, olay tüm yönleriyle titizlikle incelenmektedir."

MSB'DEN KONYA'DA ŞEHİT OLAN UZMAN ÇAVUŞ ERCAN GÜVEN İÇİN TAZİYE MESAJI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Konya'da askeri eğitim uçağının düştüğü bölgede şehit olan Uzman Çavuş Ercan Güven için taziye mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Milli Savunma Bakanlığı, Konya'da Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 askeri uçağın eğitim uçuşu esnasında kaza kırıma uğraması sonucu, uçağın düştüğü bölgede pist onarım çalışması yapan Uzman Çavuş Ercan Güven şehit olmuştur.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz."

  • eğitim uçağı
  • konya
  • askeri eğitim uçağı