Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Turizmi hayallerimizin ötesinde bir noktaya getirmemiz lazım

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 'Öyle bir rüzgar yakaladık ki herkes turizme inanıyor. Hiçbir fırsatı kaçırmamamız lazım. Turizmi, hayallerimizin ötesinde bir noktaya getirmemiz lazım.' dedi.

AA25 Mart 2019 Pazartesi 15:13 - Güncelleme: 25 Mart 2019 Pazartesi 15:13

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kundu Oteller Bölgesi'nde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliğinin (TÜRSAB) düzenlediği "Turizm sektör buluşması" toplantısında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı yönetim sistemiyle turizm sektörünün stratejik sektör olarak kabul edildiğini bildirdi. Turizme çok ciddi yatırımlar yapılacağını kaydeden Ersoy, gerekli yasal düzenlemelerin de acil ve hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini vurguladı.

"TURİZM GELİRİ HEDEFİNİ 70 MİLYAR DOLARA ÇEKTİK"

Turizmin başkenti Antalya'da rakamların çok büyük olduğunu ifade eden Ersoy, "Geçen sene yaklaşık 14 milyona yakın turist aldık. Biz de turizm, stratejik sektör ilan edildikten sonra Türkiye'nin turizm hedeflerini yukarı çektik. 50 milyon olan turist hedefini 70 milyona, 50 milyar dolar olan turizm geliri hedefini 70 milyar dolara çektik. Biz Antalya olarak 14 milyonlarda kalmayacağız. Hızlı bir şekilde 5 yıl içerisinde 20 milyonun üzerinde bir turisti Antalya'ya nasıl getiririz, ona konsantre olacağız." diye konuştu.

Nitelikli turisti de Antalya'ya kazandırmak için çaba gösterdiklerini dile getiren Ersoy, turizm sektöründen Antalya'da yaşayan herkesin gelir elde etmesini ve Antalya'da sürdürülebilir, kalıcı bir turizm ortamı yaratmak istediklerini kaydetti. Antalya'nın, turizm için gerekli olan altyapıya ve bütün olanaklara sahip olduğunu belirten Ersoy, şöyle konuştu: "Önemli olan kazanmış olduğumuz bu değerleri kaybetmeden, bunlara rekabetçi, yeni değerleri de katarak Antalya'yı dünyanın sayılı turizm kentlerinden biri yapmak. Mümkünse ilk 5 turizm şehri arasına sokmak. Bu da sadece klasikleşmiş turizm anlayışıyla mümkün değil. Daha sürdürülebilir, daha yenilikçi, daha nitelikli turisti hedefleyen, yeni politikaları hayata geçirmemiz lazım. Turizmi Antalya'nın sektörü haline getirmemiz lazım. Bunu başardığımız zaman hızlı bir şekilde, hep beraber, Antalya olarak, Türkiye olarak kazanacağız."

"HEDEFİMİZ HAZİRANDAN ÖNCE YASAYI YENİ HALİYLE HAYATA GEÇİRMEK"

TÜRSAB ile birlikte 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nu bir noktaya kadar geliştirdiklerini belirten Bakan Ersoy, yasada birkaç düzenleme daha yaptıktan sonra nisan ayı içinde son halini tartışarak en kısa sürede Meclise göndereceklerini vurguladı. Hedeflerinin, yaz başlamadan, hazirandan önce yasayı yeni haliyle hayata geçirmek olduğunu kaydeden Ersoy, "Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi sürat üstüne kurulu. Zaten süratli olmayan kimsenin bu sistemde yeri yok. O yüzden ne kadar talebiniz, isteğiniz, arzunuz varsa, temsilcileriniz üzerinden, TÜRSAB üzerinden bize ulaştırın. Yapılabilecek ne varsa hızlı bir şekilde hayata geçiririz." diye konuştu.

"RÜZGARIMIZI KESECEK HİÇBİR ŞEY YAPMAMAMIZ LAZIM"

Turizmciler olarak iyi bir rüzgar yakaladıklarını dile getiren Bakan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı: "Turizm sektörü, Türkiye için bu dönemde stratejik sektör. Öyle bir rüzgar yakaladık ki turizmciler olarak, devlet olarak, millet olarak, herkes turizme inanıyor. Ve biz bu rüzgarla en hızlı şekilde yol almalıyız. Hiçbir fırsatı kaçırmamamız lazım. Turizmi, hayallerimizin ötesinde bir noktaya getirmemiz lazım. Burada rüzgarımızı kesecek, moral bozacak, yönetimi küstürecek hiçbir şey yapmamamız lazım.

Biz devlete olan inancımızı, özellikle 31 Mart'ta da kanıtlayıp, devlet tarafından verilen bu desteğin takdir edildiğini göstermemiz, ispat etmemiz lazım. Bu süreçte en hızlı yol alan, hedeflerine en hızlı şekilde ulaşan sektör olarak tarihe geçmemiz lazım. Çünkü bize tarihi bir fırsat verildi, tarihi bir imkan verildi. Bizim de bunun hakkını, karşılığını verip sonuca gitmemiz lazım." Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve sektör temsilcileri de katıldı. 

İhtiyaç sahiplerinin yüzünü güldüren uygulama: 'Askıda sebze meyve'

BAE'den Esed'e kirli 'Türkiye' teklifi: 3 milyar dolar verelim...
BAE'den Esed'e kirli 'Türkiye' teklifi: 3 milyar dolar verelim...

BAE'den Esed'e kirli 'Türkiye' teklifi: 3 milyar dolar verelim...

Pakistan yeni ana muharebe tankını seçti
Pakistan yeni ana muharebe tankını seçti

Pakistan yeni ana muharebe tankını seçti

Dünyaca ünlü isimden dikkat çeken çıkış: Türkiye doğru olanı yapıyor
Dünyaca ünlü isimden dikkat çeken çıkış: Türkiye doğru olanı yapıyor

Dünyaca ünlü isimden dikkat çeken çıkış: Türkiye doğru olanı yapıyor

Hafter'e darbe üstüne darbe! Bu kez konvoyu vuruldu
Hafter'e darbe üstüne darbe! Bu kez konvoyu vuruldu

Hafter'e darbe üstüne darbe! Bu kez konvoyu vuruldu