03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

MSB: Kelbecer 27 yıl sonra gerçek sahipleriyle buluşuyor

MSB: Kahraman Azerbaycan Ordusu, Karabağ'da elde ettiği büyük zafer sonrası yapılan anlaşma kapsamında Ağdam'dan sonra Kelbecer'e girdi. Kelbecer 27 yıl sonra gerçek sahipleriyle buluşuyor. Şanlı Ayyıldızımız şimdi de Ezan sesleriyle birlikte Kelbecer'de dalgalanacak.

DHA25 Kasım 2020 Çarşamba 10:37 - Güncelleme: 25 Kasım 2020 Çarşamba 10:48

Azerbaycan ordusu Ermenistan’ın teslim ettiği Kelbecer’e yerleşiyor. Rusya’nın ara buluculuğuyla Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan anlaşma gereği, Ermenistan’ın boşalttığı Kelbecer’e Azerbaycan ordusunun asker sevki devam ediyor. Azerbaycan ordusuna ait askeri araç konvoyunun sevkiyatı sabahın erken saatlerine kadar devam ettiği gözlemlendi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki anlaşma gereği Ermenistan Kelbecer’i 15 Kasım’da Azerbaycan’a teslim etmesi gerekiyordu. Ancak geniş bir coğrafyada bulunan bölgede yol kapasitesinin de kısıtlı olması nedeniyle bu süre Ermenistan’ın talebiyle 25 Kasım’a kadar uzatılmıştı.

MSB: Kelbecer 27 yıl sonra gerçek sahipleriyle buluşuyor

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Kahraman Azerbaycan Ordusu, Karabağ’da elde ettiği büyük zafer sonrası yapılan anlaşma kapsamında Ağdam’dan sonra Kelbecer’e girdi. Kelbecer 27 yıl sonra gerçek sahipleriyle buluşuyor. Şanlı Ayyıldızımız şimdi de Ezan sesleriyle birlikte Kelbecer’de dalgalanacak." denildi.

Dağlık Karabağ’ın etrafındaki en büyük illerden biri olan Kelbecer, 27 yıl önce 2 Nisan 1993’te Ermenistan güçleri tarafından işgal edilmiş ve bölgede 511 Azerbaycanlı şehit edilmişti.

Sırada Laçın var

İki ülke arasındaki anlaşmaya göre, Ermenistan ordusu 1 Aralık’a kadar Laçın’dan çekilmesi gerekiyor. 1 Aralık’ta Laçın’ın da Azerbaycan’a verilmesiyle “Dağlık Karabağ”ın etrafındaki 7 bölgede Azerbaycan bayrağı dalgalanacak.