15 Ağustos 2020 Cumartesi / 25 ZilHicce 1441
Gece modu

Muharrem ayı ne zaman bitecek? Muharrem ayının önemi nedir?

Tüm müslümanlar Muharrem ayının önemi nedir? Muharrem ayı ne zaman bitecek? sorularının yanıtlarını yoğun bir şekilde araştırıyorlar. 31 Ağustos 2019 tarihinde başlayan Muharrem ayı idrak edimeye devam ediyor. “Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir. Muharrem ayının anlam ve önemine dair merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

11 Eylül 2019 Çarşamba  09:27 - Güncelleme: 11 Eylül 2019 Çarşamba 09:27
Muharrem ayının önemi nedir? Muharrem ayı ne zaman bitecek? sorularının yanıtları tüm Müslümanlar tarafından merak ediliyor. İslam dünyası ve Müslümanlar için önemli aylardan biri olan muharrem ayını idrak eden vatandaşlar, bu mübarek ayın ne zaman biteceğini de yoğun bir şekilde araştırılıyor. Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır. Muharrem ayına dair merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. 
 
MUHARREM AYININ ÖNEMİ NEDİR? 
Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır.

 
Hicret, Muharrem ve Aşura “Sevgili peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin gerçekleştiği ve rahmet peygamberinin “Allah’ın ayı” olarak nitelendirdiği Muharrem ayı süresince idrak edilecek. Peygamber Efendimiz (sav), Muharrem ayının faziletlerine işaret etmiş, Muharrem ayında tutulan orucun Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç olduğunu belirterek ashabına aşure gününde bir gün öncesi veya sonrası ile birlikte oruç tutmayı tavsiye etmiştir.
 
Hz. Peygamber Aşûre günü oruç tutmayı teşvik etmiş ve "Aşûre günün orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım" buyurmuştur. Peygamberimiz, hadiste "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir." Ancak, Hz. Peygamberin bildirdiğine göre yalnızca Aşûra günü değil, Muharremin 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir
 
 

 
 
MUHARREM AYI NE ZAMAN BİTECEK?
Peygamber Efendimizin 'Allah’ın ayı' diye nitelediği Muharrem ayı bu yıl 31 Ağustos Cumartesi günü başladı. Aynı zamanda Hicri yılbaşı da olan Muharrem ayının birinci günü ile 1440 hicri yılından, 1441 hicri yılına girildi. Bu mübarek ay 29 Eylül'de bitecek ve Safer ayı başlayacak.