02 Mart 2021 Salı / 18 Recep 1442
Gece modu

Musevi cemaati, Mario Levi'ye sahip çıktı

Musevi Cemaati, ırkçı ve ayrımcı söylemlerin tehlikeli boyuta ulaştığını söyleyerek, yazar Mario Levi'ye yönelik başlatılan linç kampanyasına tepki gösterdi.

İSTANBUL (İHA) 24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 15:18
  Türk Musevi Cemaati, Gazze’deki insanlık dramının sosyal medyada Musevi vatandaşlara yönelik ırkçı ve ayırımcı söylemlere vesile edilmesi nedeniyle yazar Mario Levi’nin de hedef alındığını belirtti. Irkçı ve ayırımcı söylemlerin tehlikeli boyuta ulaştığı vurgulandı.  
 
  Türk Musevi Cemaati’nden yapılan açıklamada, sosyal medyada “boykot edilecek İsrail ürünleri” arasında kitapları yer alan yazar Mario Levi’ye ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Gazze’de vuku bulmakta olan insanlık dramının kimi basın yayın organlarında ve sosyal medyada ülkemizdeki Musevi yurttaşlarımıza yönelik ırkçı ve ayırımcı söylemlere vesile edilmesinin günümüzde ulusal edebiyatımızın usta ve üretken kalemi yazar Mario Levi’yi de hedef almakta olduğunu esefle gözlemliyoruz. Bu bağlamda kendini, ‘Kimilerinin gözünde boykot edilmesi gereken "Yahudi ürünleri" arasında benim kitaplarım da varmış. Canım ve güzel ülkemde bunu da yaşadım’ şeklinde ifade eden ve duygularını bizim de paylaştığımız yazar Mario Levi’ye karşı bu tavrı günümüzde kimi çevrelerce üretilen ve tüm Musevi inançlıları da içine alan ırkçı ve ayırımcı söylemlerle tahriklerin ulaştığı tehlikeli boyutun son günlerde de benzerlerini gördüğümüz gibi müdahale edilmesi gereken bir nefret suçu örneği olarak değerlendiriyor ve yetkili mercilere çağrımızı yineliyoruz.  Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik'in sosyal medyada paylaştığı sağduyu ve hakkaniyet telkin eden ve konuyu nefret suçu olarak niteleyen mesajlarını saygı ve takdirle karşılıyor, bu mesajların milletimiz tarafından samimiyetle paylaşılarak benimsenmesini diliyoruz” denildi.