24 Şubat 2024 Cumartesi / 15 Saban 1445

MÜSİAD'dan İsrail ile ticaret iddialarına yönelik açıklama

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) bir süredir sosyal medya ve çeşitli kanallardan üyelerinin ve kurumun İsrail ile ticaret yaptığı iddialarına dair bir duyuru yayımladı. Yayımlanan duyuruda MÜSİAD, İsrail'i net bir biçimde kınadığını ve ortaya atılan iftira niteliğindeki karalayıcı haberlere itibar edilmemesini vurguladı.

11 Şubat 2024 Pazar 09:32 - Güncelleme:
MÜSİAD'dan İsrail ile ticaret iddialarına yönelik açıklama

MÜSİAD tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"MÜSİAD olarak öncelikle siyonist İsrail'in, Filistin halkına karşı çocuk, kadın, yaşlı demeden gerçekleştirdiği insanlık dışı zulmü hiçbir şekilde kabul etmiyor, bir soykırım olarak niteliyor ve lanetliyoruz.

MÜSİAD, millî ve manevi değerlere sahip 14.000'e yakın üyesi, 60.000'e yakın şirketiyle ve sahip olduğu 34 yıllık birikimiyle gösterdiği duruş neticesinde ülkemizde ve uluslararası platformlarda söz sahibi olmuş önemli bir kuruluştur. Bu söz sahipliği ve etki alanının genişliği, iyi niyetli olmayan bazı çevreleri rahatsız etmiş ve Derneğimizin itibarına zarar verme noktasına taşınmıştır. Toplumsal algıyı yönlendirme gayretiyle ortaya atılan iddia ve hezeyanlarla kamuoyunu meşgul etmektedirler. MÜSİAD olarak bu türlü mesnetsiz iddialarla uzun zamandan beri mücadele etmekteyiz.

Son günlerde de "birkaç üyemizin İsrail ile gerçekleştirdiği iddia edilen ticari faaliyetleri" gerekçe gösterilerek, kurumumuz ve tüm üyelerimiz töhmet altında bırakılmaktadır. Bu sebeple, kurumumuzu ve tüm üyelerimizi zan altında bırakan iddiaları tüzüğümüz doğrultusunda, titizlikle inceliyor ve kurum içi süreçlerimizi işletiyoruz. Süreçler tamamlandığında kamuoyuna bilgilendirme yapılacaktır.

Unutulmamalıdır ki işgal edilmiş Filistin topraklarında ve İsrail zulmü altında 6 milyondan fazla Müslüman Filistinli yaşamaktadır ve bağımsızlıklarını elde edene kadar da zorunlu olarak ticaretlerini İsrail üzerinden sürdürmektedirler. Bu çerçevede bizler de MÜSİAD camiası olarak, ahlaklı ticareti kendisine şiar edinmiş üyelerimizin ortak değerler doğrultusunda ticari faaliyetlerini sürdürdüklerine olan inancımız tamdır. Bir kez daha duruşumuzu net olarak ifade ediyor; siyonist İsrail yönetimi, sempatizanları, destekçileri ve yandaşlarıyla ticaret yapan çevreleri kınıyoruz. MÜSİAD değerlerine sahip çıkan hiçbir kardeşimizin, Filistin'e bu zulüm reva görülürken siyonistlerin ateşine yakıt taşıyabileceğine inanmıyoruz.

MÜSİAD olarak, tüm dünyadaki samimi ve iyi niyetli dostlarımızı da Filistin davasını savunmaya teşvik ediyor ve bu alanda göstermiş oldukları hassasiyeti önemsiyoruz. Filistin davası için yapılan her iyi niyetli girişim, bizim için çok kıymetlidir. Tüm bunlarla birlikte kurumumuz ve üyelerimiz hakkında ortaya atılan iftira niteliğindeki karalayıcı haberlere itibar edilmemesini hassasiyetle rica ediyoruz.

Her zaman söylediğimiz gibi, "Bir ve Beraber" olma düsturuyla hareket ederek, ahlaklı ticaret vurgumuzu her alanda ortaya koymaya devam edeceğimizi bir kez daha teyit ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."