01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

''Ordu satıldı'' diyen CHP vekiline büyük tepki

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AK Partili yöneticiler CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Türk ordusu için 'Ordu satıldı' açıklamasına sert tepki gösterdi.

29 Kasım 2020 Pazar 10:14 - Güncelleme: 29 Kasım 2020 Pazar 15:56

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır katıldığı televizyon programında Türk ordusu için skandal ifadeler kullandı.  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP'li Başarır'ın skandal "Ordu satıldı" sözlerine sert tepki gösterdi. Meclis Başkanı Şentop, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Ordumuz; milletimizin gözbebeğidir. Bu millet bazı konularda ihtilaf edebilir, ama ordumuz söz konusu olunca tek yürek olur. Milletimizin hiçbir ferdi ordumuza hakaret etmez, ettirmez. Hakaret sözlerinin bir milletvekilinin ağzından çıkmış olması esef vericidir. Kınıyorum" dedi.

KALIN: BU ÇİRKİN DİLİ REDDEDİYORUZ

Geçmişte askeri vesayeti arkalarına alarak iktidar olanların bugün milletin hizmetinde olan Türk Ordusuna dil uzattığına işaret eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bu çirkin dili reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin güvenliği, milletimizin huzuru için kahramanca mücadele eden ordumuza desteğimiz tamdır." dedi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY'DAN CHP'Lİ BAŞARIR'IN SÖZLERİNE TEPKİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Başarır'ın bir televizyon kanalında söylediği sözlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Oktay, paylaşımında, "Ordumuz milletimizin göz bebeği, bağımsızlığımızın teminatıdır. Ne bugün ne de binlerce yıllık şanlı tarihimizde Türk ordusunun alındığı, satıldığı bir dönem olmuştur. Olmayacaktır da. Kahraman ordumuza hadsizce dil uzatıp, hakaret eden kendini bilmezliği esefle kınıyorum." ifadelerini kullandı.

ALTUN: ORDUMUZA HAKARET EDENLERİ LANETLİYORUM

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Şerefli ordumuza hakaret edenleri lanetliyorum. Ordumuz birilerinin siyaseti baskılamak için istedikleri zaman göreve çağıracakları bir vesayet odağı değildir. Silahlı kuvvetlerimiz, ülkemizin etkin bir bölgesel güce dönüşmesine katkı sunan büyük, güçlü ve şerefli bir ordudur." dedi.

MAHİR ÜNAL: BAŞARIR DERHAL ÖZÜR DİLEMELİ

Başarır'ın özür dilemesi gerektiğini belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Muhaberat artığı, Esed aşığı bir CHP milletvekilinin katıldığı TV programında kahraman ordumuza karşı kullandığı çirkin ifadeler ne kadar canlarının yandığını gösteriyor. Bu ifadeleri telin ediyorum. Aziz milletimizi temsil etme onuruna layık olmayan bu vekil derhal özür dilemelidir" dedi. Tank Palet Fabrikası'nın satıldığı iddialarına ise Ünal, "Çirkefliği karakter haline getirenler, hakikatle ilgilenmezler. Yalan ve iftiralarınızın hesabını hukuk önünde vereceksiniz. Defalarca yapılan açıklamalardan sadece biri. MSB’nın 2019 da kamuoyu ile paylaştığı bilgi notu. Ortada satılma yok. Satılmış olan sizsiniz." sözleriyle yanıt vererek konuya ilişkin bir bilgi notu paylaştı.

YİĞİT BULUT: YARGI DERHAL HAREKETE GEÇSİN

CHP'li Başarır için yargının acilen harekete geçmesini dile getiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, "Büyük Türk Milleti’nin ordusu için “satılmış” diyen bu “şerefsiz-satılmış” hakkında yargı acilen harekete geçmeli ne acıdır ki; bu satılmış “milletvekili” sıfatını taşıyor böylelerinden oluşan bir parti grubu, kahraman askerlerimiz için “satılmış” diyenlere kol kanat geriyor!" açıklamasında bulundu.

ÖMER ÇELİK: BAŞARIR ZEHİRLİ BİR DİL KULLANIYOR

AK Parti Sözcüsü Çelik, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, katıldığı televizyon programındaki sözleri nedeniyle CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır'a tepki gösterdi. Çelik, "Kahraman Türk Ordusu hakkında ahlak ve seviye yoksunu ifadeler kullanan CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ı şiddetle kınıyoruz. 'Türk Ordusu satılmış' diyen CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır şuursuz ve zehirli bir dil kullanıyor. CHP yöneticileri öğretmenlerimizden askerlerimize kadar tüm değerlerimizi saygısız bir dille hedef alıyor. Bu zihniyete karşı en güçlü cevabı vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Kahraman Türk Ordusuna dışarıdan ve içeriden yöneltilen her türlü saygısızlığı mahkum ediyoruz" dedi.

'MİLLETİMİZDEN VE ORDUMUZDAN ÖZÜR DİLEMELİ'

AK Parti Sözcüsü Çelik, Türk ordusunun gücü ve kabiliyetleri ile tüm dünyanın takdir ettiği bir ordu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Kahraman Ordumuz bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin korunması için milletimizin emrindedir. Gücü ve kabiliyetleri ile tüm dünyanın takdir ettiği bir ordudur. Milletimiz için eşsiz bir değerdir. Siyasi provokasyonların ordumuzu hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Suriye’de, Libya’da ve Doğu Akdeniz’de güvenliğimiz ve haklarımız için kahramanca mücadele eden ordumuzla ilgili kullanılan bu saygısız ve düşmanca dile geçit vermeyiz. Kardeş Azerbaycan’ın yanında olan askerlerimizin onurlu ve kahraman mücadelesi tarihi bir değere sahiptir. Siyasi provokatörler bu mücadeleyi çeşitli yollarla hedef alıyor. Kara propagandanın her türlü yöntemi kullanılıyor. Maalesef bu provokasyonların benzerleri ülkemizin içinden de geliyor. Eleştiri başka husumet ve saygısızlık başka şeydir. Bu provokasyonlarla mücadele edeceğiz. Kahraman Ordumuzun mücadelesi dostlarımızı ve mazlumları sevindiriyor. Bu mücadelenin düşmanları ise husumet diliyle konuşuyor. TBMM Üyesi bir şahsın milletin ordusuna saygısızlığı asla kabul edilemez. Bu şahıs milletimizden ve ordumuzdan özür dilemelidir."

KURTULMUŞ: ATILAN İFTİRALAR TÜRK ORDUSUNUN BAŞARISINI ASLA GÖLGELEYEMEZ

Türk ordusuna karşı kullanılan hastalıklı dili kınadığını belirten AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Milletimizin ortak değerlerinden Ordumuza karşı kullanılan hastalıklı dili ve arkasındaki kirli anlayışı şiddetle kınıyorum. Aziz milletimizin kahraman evlatları Türk Silahlı Kuvvetlerinin, gerek sınırlarımızda gerekse dünyanın dört bir yanında gösterdikleri üstün başarı ve adanmışlığı bazı şahsiyet yoksunlarının attıkları iftiralar asla gölgeleyemez.” dedi.

AK PARTİ'DEN CHP'Lİ BAŞARIR'IN TSK ALEYHİNDEKİ İFADELERİNE TEPKİ

AK Parti Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş ve Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'a, Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhindeki ifadeleri nedeniyle tepki gösterdi.

Muş ve Akbaşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Başarır'ın bir televizyon kanalındaki açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP'li Başarır'ın "halt ettiğini" belirten Muş, "Türk milleti için ordu, bayrak, vatan kutsaldır, alınıp satılmaz. Böyle bir iftirayı aklından geçirmesi bile kendisinin bu değerlere ne kadar yabancı olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Akbaşoğlu ise kimsenin şanlı Türk ordusuna "satılmış" diyemeyeceğini vurgulayarak "Bu hadsizliği yaptınız, özür dileme erdemi bile göstermeden, laf kalabalığı ile konuyu saptırarak bu hadsizlikten sıyrılamazsınız. Şerefli Türk ordusundan ve aziz milletimizden özür dile CHP." değerlendirmelerinde bulundu.