04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Paralel polislere yapılan operasyonun detayları ortaya çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, emniyette 'paralel yapı' iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan polislere yönelik yapılan operasyonun detayları ortaya çıktı.

24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 22:54

Emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilere, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı hangi yetkiyle dinledikleri ve kayıt altına aldıkları soruldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, emniyette "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan polislere yönelik yapılan operasyonun detayları ortaya çıktı.

Şüphelilere, dinlemelere ilişkin birçok soru yöneltildi. Şüphelilerin bir kısmına yöneltilen en dikkati çekici soru, Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, eski Adalet Bakanı Ergin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, Maliye Bakanı Şimşek ve MİT Müsteşarı Fidan'ı hangi yetkiyle dinledikleri ve kayıt altına aldıkları oldu.

Ayrıca şüphelilere, ulusal güvenlikle ilgili görüşmelerin başka yerlere servis edilip edilmediği, suç soruşturmasıyla ilgili olmayan görüşmelerin neden tape olarak dökümünün yapıldığı ve hedef kişi üzerinden kurum telefonlarının neden dinlenildiği gibi sorular yöneltildi.

BİRÇOĞU SUSMA HAKKINI KULLANDI

Şüphelilerin birçoğu sorulara karşı susma hakkını kullanırken, bir kısmı da soruşturma konusu operasyondan sorumlu olmadıklarını iddia etti.

Danışmanın üzerinden bakanları dinlemişler

Selam örgütü soruşturma dosyasına göre Başbakan Danışmanı Mustafa Varank şüpheli olarak yer alıyor. Dosyada, Başbakan Erdoğan'ın, kimi zaman danışmanı Varank'ın telefonu üzerinden görüşmeler yaptığı kaydedildi. Bu kapsamda 25 Kasım 2013'te Varank'ın dinlenilen telefonundan Başbakan Erdoğan'ın, Abdülkadir isimli biriyle görüşme yaptığı, yine bir gün sonra aynı telefondan İsmail isimli biriyle, üç gün sonra da Ahmet Mahmut Ünlü ile görüştüğü belirtildi. Varank'ın telefonu dinlenildiği için tüm bu görüşmelerin teknik takibe takıldığı ve kayda alındığı ifade edildi. Böylece Başbakan Erdoğan'ın, danışmanı Varank üzerinden de dinlenilip kayda alındığı aktarıldı.

Varank'ın, bakanlar Mehmet Şimşek, Efkan Ala ve Fatma Şahin ile yaptığı görüşmelerin de dinlemeye takıldığı ve devlet politikası açısından önem arz eden görüşmelerin kayıt altına alındığı vurgulandı.

Selam örgütü dosyasında şüpheli olarak yer alan Faruk Koca'nın Hakan Fidan ve Bakan Taner Yıldız ile yaptığı görüşmelerin de dinlemeye takıldığı kaydedildi. Bu görüşmelere ilişkin tape dökümlerinin de hazırlandığı ve Fidan'a tape dökümlerinde "Emin" kod adının verildiği bildirildi.

Faruk Koca'nın, MİT Müsteşarı Fidan'ın görevi gereği yaptığı değerlendirilen birtakım yurt dışı bağlantılarıyla görüşmeleri için aracılık ettiği ifade edilirken, Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ve Hakan Fidan ile diğer bazı kişilerin devlet güvenliği açısından önemli toplantılar planladığı da soruşturma dosyasında vurgulandı. Bu toplantılar arasında Başbakan Erdoğan'ın başka ülke diplomatı/devlet büyüğü ile yapacağı gizli toplantıların da olduğu belirtildi.

Türkiye ve Irak arasında oluşan diplomatik bir sorunun çözümüne ilişkin görüşmelerin de kayıt altına alındığı, söz konusu iletişimlerin bir kısmının içeriklerinin devlet güvenliği açısından önem arz ettiği ve gizli kalması gerektiği kaydedildi.

Numan Kurtulmuş da dinlenilmiş

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un görüşmelerinin danışmanı aracılığıyla dinlenildiği ifade edildi. Kurtulmuş'un danışmanının, Selam örgütü soruşturması kapsamında dinlemeye alındığı kaydedildi.

Kurtulmuş'un, danışmanının dinlemeye alınan telefonları ile bazen devlet politikası açısından önemli görüşmeler yaptığı, bir görüşmesinde de danışmanı ile Türkiye'nin Mısır politikası hakkında konuştuğu vurgulandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı da dinlenilmiş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya'nın da 18 Ekim 2011 ile 27 Temmuz 2012 tarihleri arasında "Yakup Akkaya" kullanıcı bilgisi ile dinlenildiği belirtildi. Akkaya'nın, T. Basın Yayın Grf. ve Ambalaj adına kayıtlı hattı kullandığı, bu hattın "Ergenekon" soruşturması kapsamında teknik takibe gerekçe teşkil edecek herhangi bir bilgi ve belge de olmadan usulsüz dinlenildiği kaydedildi.