08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Paralel yapı soruşturmasında flaş gelişme

Paralel yapı soruşturmasında avukat krizi üzerine, 49 zanlı hakkındaki karar, mahkeme tarafından dosya üzerinden verilecek.

Arzu KAYA-Yüksel KOÇ/İSTANBUL,(DHA) 29 Temmuz 2014 Salı 07:00 - Güncelleme: 29 Temmuz 2014 Salı 16:49
22 Temmuz operasyonu kapsamında bugün saat 11.00 itibari ile tekrar başlayan sorgulamada şüpheli polislerin avukatları, müvekkillerinin emniyet ifadelerinin okunmasını istedi. 
 
 
Hakim İslam Çiçek, bu talebin süreci uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle kabul etmedi. Bunun üzerine polislerin avukatları duruşma salonunu terk etti. Hakim İslam Çiçek sanıkları duruşma salonundan çıkararak karar aldı.
 
49 ŞÜPHELİNİN KARARI BUGÜN VERİLECEK
 
Yemek arasından sonra saat 15.45 itibari ile sorguya devam edildiğini kararında belirten hakim İslam Çiçek, "Şüphelilere ilişkin sorguya 26 Temmuz 2014 tarihinde saat 13.00'da başlandığı, bugüne kadar 49 şüphelinin ancak 32 tanesinin savunmasının alındığı geriye 17 tane şüphelinin kaldığı, ancak gelinen süreçte şüpheli müdafilerinin savunma yaptırmamaları konusunda direnç gösterdikleri, sürekli talepler olduğu bu talepler reddedilmesine rağmen bu taleplerin bir sonunun gelmediği, sağlıklı ve güvenli sorgu ortamının kalmadığı, bugüne kadar tüm uğraşlara rağmen bir güven ortamının sağlanamadığı, sorgulamanın gereksiz ve yersiz taleplerle kitlendiği görülmekle dinlenilmeyen şüphelilerin dinlenilmeyerek dosya üzerinden karar tesisine, dosyanın kapsamlı oluşu gözetilerek kararın saat 21.00'da tüm şüpheli ve müdafilerinin yüzlerine adliyenin en geniş duruşma salonunda verilmesine, karar tesisi için duruşma salonunun boşaltılmasına, gerekli güvenlik önlemleri için emniyet birimlerine yazı yazılmasına karar verildi" dedi.