01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

Paraleli ölü disk yaktı

Paralel polis şeflerini ‘geri döndürülemez(!)’ şekilde sildikleri belgeler yaktı. Bilişim uzmanlarının kurtardığı verilerin ardından gözaltına alınan şüphelilerin operasyon öncesi kullandıkları bilgisayar ve telefonlarını da imha ettikleri ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00

İSTANBUL Savcılığı’nın talimatıyla başlatılan paralel örgüte yönelik operasyonda şok detaylar ortaya çıktı. Gözaltı kararına ‘Casusluk, şantaj ve darbe’ ile suçlanan şüphelilerin görevde oldukları dönemde yaptıkları usulsüz dinleme ve takip belgeleri dayanak oluşturdu. Gözaltına alıınan paralel polis şeflerini ‘geri döndürülemez’ şekilde sildiklerini düşündükleri belgeler yaktı.

Belgeleri sildiler ama...

17 Aralık’taki seçim ayarlı darbe operasyonu sonrası görev yeri değiştirilen emniyetçilerin belgeleri ‘geri döndürülemez’ şekilde sildiği ancak bilişim uzmanlarının silinen birçok veriyi kurtararak operasyon için savcılığa sundukları kaydedildi. Savcılığın da sözkonusu kayıtları inceleyerek suç unsurlarını tespit ettiği ortaya çıktı.

Telefon ve bilgisayarlar kayıp

İstihbarat şube eski müdürü Ali Fuat Yılmazer’in emekli olduktan sonra oturmaya başladığı Sariyer Uskumruköy’de bulunan villasındaki bilgisayar ve telefonlarına ulaşılırken diğer şüphelilerin bilgisayar ve telefonlarını ortadan kaldırdıkları tespit edildi. Yapılan aramalarda hiçbir dijital veri ve teknik cihaz rastlanmadığı belirtildi.

3 yıl hukuksuz dinleme

Şüphelelerin başbakan ve bakanların diğer ülke yetkilileri ile göörüşmelerini kaydettikleri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ‘örgüt üyesi olarak dinledikleri ortaya çıkmıştı. Şüphelilerin 3 yıl boyunca milletvekili, hakim, gazeteci ve bürokratları da şantaj amaçlı dinledikleri tespit edilmişti.