26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

PKK'lı terörist Ferhat Tekiner, Irak'tan Türkiye'ye getirildi

Kayseri'de 2016'da çarşı iznine çıkan askerlere saldırının faillerinden PKK'lı terörist Ferhat Tekiner, MİT ve Emniyet'in ortak operasyonuyla Irak'tan Türkiye'ye getirildi.

23 Ekim 2020 Cuma 12:23 - Güncelleme: 23 Ekim 2020 Cuma 17:10

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, terör örgütü PKK'nın 2016'da Kayseri'de çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan halk otobüsüne düzenlediği bombalı saldırının faillerinden "Fırat/Botan" kod isimli Tekiner, MİT ve Emniyet'in iş birliği içinde gerçekleştirdiği operasyonla Irak'ın kuzeyinde yakalandı.

Hakkında yakalama kararı olan Ferhat Tekiner, Türkiye'ye getirildi.

Tekiner'in, Kayseri'de, Aralık 2016'da çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan halk otobüsüne patlayıcı yüklü araçla düzenlenen ve 15 askerin şehit olduğu, 54 askerin yaralandığı terör saldırısının faili "Kendal/Deniz" kod isimli Kenan Çiçek'e çaldığı aracı teslim eden terörist olduğu belirlenmişti.

KAYSERİ SALDIRISININ FAİLİNİN, MİT OPERASYONUYLA IRAK'IN KUZEYİNDE YAKALANMASI

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıl önce çarşı iznine çıkan askerlere yönelik saldırının kendilerini çok üzdüğünü dile getirdi.

Terör saldırısının faillerinden PKK'lı Ferhat Tekiner'in yakalanmasına sevindiklerini belirten Yavuz, "17 Aralık 2016'da terör örgütü PKK'nın bombalı saldırısı sonucu 15 askerimiz şehit , 54 askerimiz de gazi olmuştu. Bu saldırıda çok büyük üzüntümüz olmuş, canlarımız yanmıştı. Teröristin, MİT ve emniyet güçlerimizin ortak operasyonuyla Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi biz şehit ailelerini ve gazilerini ziyadesiyle sevindirmiştir. Biz bu teröristlerin cezaevlerinde beslenmesini istemiyoruz. Bunların hak ettikleri ceza idam." diye konuştu.

Terörle mücadelede atılan her adımda devletin yanında olduklarını vurgulayan Yavuz, şunları kaydetti:

"Son terörist kalmayana kadar operasyonların devam etmesini istiyoruz. Bu ülke bizim ve başka gidecek yerimiz yok. Yakalandığını duyduğum zaman saldırıda gazi olan arkadaşları ve şehit yakınlarını arayarak görüştüm. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı. Devletimiz şehitlerimizin kanının yerde kalmaması için sonuna kadar mücadeleye devam ediyor. Devletimiz son zamanlarda terörle mücadelede büyük başarılar sağladı. Her zaman devletimizin yanındayız ve destekçisiyiz."