04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Recep Kaya, yeni yüzünü bekliyor

Türkiyenin 7'nci yüz nakli ameliyatına, Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibince başlandı.

AA28 Aralık 2013 Cumartesi 07:00 - Güncelleme: 28 Aralık 2013 Cumartesi 15:05
İzmir'de 3 ay önce siyahi bir kişiye ait yüzün ten renginin uymaması nedeniyle nakledilemediği 22 yaşındaki Recep Kaya, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Türkiye'nin 7'nci yüz nakli ameliyatına girdi.
 
 
Kırklareli'nin Karahamza köyünde yaşayan 22 yaşındaki Recep Kaya, 9 yıl önce babasına ait av tüfeğiyle oyun oynadığı sırada silahın ateş alması sonucu yüzünden yaralandı. Yüzünde kısmi deformasyon oluşan Kaya, bu sürede 40'a yakın ameliyat geçirdi. Kaya, 21 Ocak 2012 tarihinde Uğur Acar'a Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatının yapılmasıyla, nakil olmak için Akdeniz Üniversitesi Hastanesine başvurdu. 
 
 
Yüz nakli ameliyatlarının haberlerini ilgiyle ve umutla izleyen Kaya, Akdeniz Üniversitesinden gelecek mutlu haberi beklemeye başladı. Kaya, yüz nakli için haber beklerken, Bodrum'da 24 Eylül'de geçirdiği beyin kanaması sonrası sevk edildiği İzmir'de beyin ölümü gerçekleşen siyahi İngiliz vatandaşı Nathan Dean Anderson'un yüzü bağışlandı. Nakil, Kompozit Doku Nakli Mevzuatı gereği alıcı ve verici arasında ten rengi uyumu aranması şartına uymadığı için gerçekleşemedi. Kaya bunun üzerine evine dönerek yeniden beklemeye başladı.  
 
 
Yeni yıla yeni yüzle girecek
 
 
Edirne'de zehirlenme sonucu beyin ölümü gerçekleşen Ali Emre Küçük'ün yüzü, ailesi tarafından bağışlandı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesinden gelen telefonla umutlanan Kaya, nakil olmak için bugün 03.30 sıralarında Antalya'ya geldi. Kaya, kendisini bekleyen gazetecilere, çok mutlu olduğunu, yeni yıla yeni bir yüzle girmenin heyecanını yaşadığını söyledi.
 
 
Ameliyatı gerçekleştirecek Prof. Dr. Ömer Özkan da Edirne'ye giderek, bağışlanan yüzü operasyonla çıkardı. Recep Kaya'nın yüzünü de Prof. Dr. Ömer Özkan'ın eşi Doç. Dr. Özlenen Özkan nakile hazırladı. Bugün Antalya'ya gelen Prof. Dr. Ömer Özkan, saat 12.30 sıralarında yüz nakli operasyonuna başladı. Operasyon halen sürüyor.