05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Sanatçılardan Gazze protestosu

Bir grup tiyatro, dizi ve sinema sanatçısı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını, bu ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüyerek protesto etti.

30 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 30 Temmuz 2014 Çarşamba 12:08

Levent Metrosu çıkışında bir araya gelen İsmail Hakkı, Hüseyin Türkyıldırım, İsrafil Köse, Ali Nuri Türkoğlu, Mehmet Sadi Bayazıt ve Murat Ünalmış'ın da aralarında bulunduğu sanatçılar, kortej oluşturarak, Levent'teki İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüdü. Puşi takan ve Filistin bayrağı taşıyan gruptakiler, yürüyüş boyunca “Selam intifada, selam Filistin” sloganları attı ve tekbir getirdi.

Grup adına açıklama yapan İsmail Hakkı, kitle iletişim çağında dünyanın herhangi bir yerinde 10 yaşındaki bir çocuğa sorulması halinde, dünyayı kimlerin cehenneme çevirdiğini bir çırpıda söyleyebileceğini belirtti.

İsrail'in Filistin'e düzenliği saldırıların dayanılmaz bir hal aldığına dikkati çeken Hakkı, şunları kaydetti: “Ey insanlar, beyaz insanlar, siyah insanlar, sarı insanlar, kızıl insanlar. Toprağın bütün renklerini gök gibi taşıyan onurlu insanlar. Neredeyse 200 yıl önce dünyayı paylaşıp bölüşen, kendi halklarının da kanlarını emen bu kan emicileri, bu zalimleri tanımak için daha kaç bebeğin parçalanmış bedenlerini görmemiz gerekecek? Daha kaç annenin ahını, umutsuzca göklere haykırışını görmemiz gerekecek söyleyin? Bizler, Türk, Kürt, Alevi, Sünni, sağcı, solcu, Ermeni, Rum, Musevi, Türkiyeli bir avuç sanat işçileriyiz. Hepimiz sadece insanlık adına, Allah'ın bizi yarattığı gibi, annemizden doğduğumuz gibi geldik huzurunuza. Yanımıza sadece, Gazzeli bebeklerin kanlı gömleklerini ve vicdanlarımızı alıp geldik huzurunuza. Çünkü böyle yapmazsak eğer, tarih yine tekrarlanacak, herkes kendini yerden göğe kadar haklı, karşısındakini tepeden tırnağa suçlu görecek.”