Canlı yayında iftiralarını sürdürdü! Sayıştay CHP'li İmamoğlu'nu böyle yalanlamıştı

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu dün tarihi bir canlı yayın gerçekleştirdi. Dünkü canlı yayında Sayıştay raporu üzerine daha önceki iftiralarını devam ettiren CHP'li İmamoğlu'nu program esnasında Binali Yıldırım yalanlarken, 23 Mayıs'taki Sayıştay açıklaması da İmamoğlu'nun çirkin iftiralarını çok net bir şekilde yalanlamıştı.

17 Haziran 2019 Pazartesi 11:53 - Güncelleme: 17 Haziran 2019 Pazartesi 12:15
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu dün gerçekleşen tarihi canlı yayında skandal iftiralarını sürdürmeye devam etti. Sayıştay raporu üzerine daha önce de çok sayıda iftira atan CHP'li İmamoğlu'na, Binali Yıldırım programda çok sert tepki gösterirken, 23 Mayıs'taki Sayıştay açıklaması da İmamoğlu'nun iddialarını çürütüyor.
 
İŞTE SAYIŞTAY'IN 23 MAYIS TARİHLİ O AÇIKLAMASI
 
Bazı basın yayın organlarında, Sayıştay Raporları dayanak gösterilmek suretiyle, 2014 ve 2019 yılı karşılaştırılarak bazı belediyelerin zarar ve borçlarına ilişkin açıklama ve değerlendirmeler içeren maksatlı ve gerçekle bağdaşmayan haberlere yer verilmiş olup, aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.
 
HEM 2018 YILINA HEM DE 2019 YILINA İLİŞKİN SONUÇLANMIŞ HERHANGİ BİR DENETİM BULUNMAMAKTADIR
 
Her şeyden önce haberlerde yer alan açıklama ve yorumlarda 2019 yılı ile karşılaştırma yapılmaktadır. Oysa 2019 yılına ilişkin denetim süreci henüz başlamamıştır. 2018 yılı denetimleri ise henüz sonuçlanmamış olup bu yıla ilişkin raporlama süreci devam etmektedir. Dolayısıyla hem 2018 yılına hem de 2019 yılına ilişkin sonuçlanmış herhangi bir denetim bulunmamaktadır.
Diğer taraftan geçmiş yıllara ilişkin denetim raporları ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmakta olup, Sayıştay raporlarında, haberlerde yer aldığı şekliyle bir tespit veya değerlendirme bulunmamaktadır. Söz konusu haberlerde yer alan açıklama ve değerlendirmelerin kaynağı tarafımızca bilinmemekte olup, Sayıştay raporlarından alınmış gibi gösterilmesi belli maksatla yapılmış olup, gerçekle bağdaşmamaktadır.
 
Sayıştay raporlarında yer almayan bilgilerin Kurumumuzun adı kullanılarak basın yayın organlarında yer alması, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine yol açtığı gibi Sayıştay'ın saygınlığını da zedelemektedir. Yayıncılık etiği ile bağdaşmayan, kamuoyunu yanıltıcı bu tür haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
(Sabah)

ABD'deki protestoları takip eden TRT World ekibine iki ayrı saldırı