08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Şemdinli tarihinde bir ilk

Avukat Dilek Balcı, sınavı kazanarak cumhuriyet tarihinde ilk kez Şemdinli'den hakimlik eğitimi almaya hak kazan kişi oldu.

HAKKARİ (AA)27 Temmuz 2014 Pazar 07:00 - Güncelleme: 27 Temmuz 2014 Pazar 16:46

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünde avukatlık yapan Şemdinlili Dilek Balcı, Adalet Bakanlığı sınavını kazanarak cumhuriyet tarihinde ilk kez Şemdinli'den hakimlik eğitimi almaya hak kazan kişi oldu.

Şemdinli lisesini 2006 yılında bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanan Dilek Balcı, mezuniyetinin ardından Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünde avukat olarak göreve başladı.

Bir yıldır Muğla'da görev yapan Balcı, Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı ve Sözlü Sınavını kazanarak, tarihinde ilk kez Şemdinli'den hakimlik eğitimi almaya hak kazanan kişi oldu.

Bir yıllık bir eğitimin ardından atamasının yapılacağını belirten Balcı, "Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı yazılı ve sözlü sınavlarına hazırlandım. Çevremdekiler, doğuya ve özellikle Şemdinlili birisine hakimlik vermeyeceklerini söylediler. Ben bunların hiçbirini dinlemedim. Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı ve Sözlü Sınavını kazanarak cumhuriyet tarihinde ilk kez Şemdinli'den hakimlik eğitimi almaya hak kazan kişi oldum" diye konuştu.

Arıcılık yaparak geçimini sağlayan ve kızıyla gurur duyduğunu söyleyen baba Lezgin Balcı ise, "38 yıldan beri Şemdinli'de arıcılık yapıyorum. Burada zor şartlar altında çocuklarımızı okutuyoruz. Çünkü ilçede eğitim imkanları çok kısıtlı. Ancak bu kısıtlı imkanlara rağmen ilçemizde çok başarılı öğrencilerimiz var. Umarım ilçemiz bundan sonra da böyle başarılar yaşar" dedi.