13 Nisan 2024 Cumartesi / 5 Sevval 1445

Sergey Lavrov, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile Gazze'de ateşkesi görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile telefon görüşmesinde, Gazze Şeridi'ndeki durumu ele aldı. Görüşmede ayrıca Mısırlı ortakların desteği ile Rus vatandaşlarının Filistin bölgesinden tahliye sürecinin organize edilmesi konusu dile getirildi.

AA2 Kasım 2023 Perşembe 18:30 - Güncelleme:
Sergey Lavrov, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile Gazze'de ateşkesi görüştü

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Lavrov ile Şukri, telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Gazze Şeridi'ndeki durumun ele alındığı görüşmede, "sivillere yönelik herhangi bir şiddet eyleminin, konutlara ve sivil altyapıya yönelik saldırıların kabul edilemez olduğu" vurgulandı.

Görüşmede ayrıca, "uzun vadeli ateşkesin derhal tesis edilmesi, Gazze Şeridi'ne sürdürülebilir insani yardıma erişimin ve ihtiyacı olan herkese yardımın acilen sağlanması, rehinelerin serbest bırakılması yönündeki pozisyon" teyit edilirken, Mısırlı ortakların desteği ile Rus vatandaşlarının Filistin bölgesinden tahliye sürecinin organize edilmesi konusu dile getirildi.

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315'i asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail'e göre 31 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 18'e yükselirken, Kassam Tugayları'nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail saldırılarda 3 bin 760'ı çocuk, 2 bin 326'sı kadın olmak üzere 9 bin 61 Filistinliyi öldürürken, en az 32 bin kişiyi yaraladı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 134 Filistinliyi öldürdü.

Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterilirken İsrail ordusu El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini bombaladı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 49 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.