03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

SGK'dan gurbetçi emekliye çelişkili cevap!

Almanya'nın Köln kentinde yaşayan ve hem Türkiye hem Almanya'dan emekli 70 yaşındaki Sancak Avni Topal, Türkiye'de tatildeyken rahatsızlanarak hastaneye gitti.

27 Aralık 2013 Cuma 07:00 - Güncelleme: 27 Aralık 2013 Cuma 15:59
Hastane Sancak Avni Topal'dan, Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) tabiymiş gibi sağlık hizmeti alabilmesi için T/A11 belgesi istedi. Topal, Türkiye'den de emekli olduğunu tedavisi için Almanya'da hastalık kasasından alınan T/A11 belgesine gerek olmadığını söyledi. Ancak hastane ve Silivri SGK, Topal'a T/A11 belgesi olmadan muayene ve tedavi masraflarının karşılanmayacağını bildirdi. Sancak Avni Topal, Almanya'ya döner dönmez SGK Genel Müdürlüğü'ne dilekçe yazarak uğradığı haksızlığın düzeltilmesini istedi. SGK ilk dilekçeye cevap vermedi. Topal'ın yazdığı ikinci dilekçeye verilen cevapta ise SGK yanlışı kabul etti. Fakat bir ay sonra gelen ikinci cevapta SGK bu kez Sancak Avni Topal'ın talebinin haksız olduğunu bildirdi.

BU KOŞULLAR HAKSIZ

SGK'nın çelişkili kararları karşısında şaşıran Sancak Avni Topal şunları söyledi:

"İlk cevapta Türkiye'den de emekli olduğum için SGK'nın sağlık hizmetlerinden koşulsuz yararlanabileceğim yazılıydı. Şimdi ikinci bir yazı geldi. Bu yazıda ise ikametgahım Almanya'da olduğundan Türkiye'de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmem için T/A11 belgesi isteniyor. Ya da Türkiye'de bir takvim yılı içinde kesintisiz 183 gün veya kesintili 270 gün bulunmam gerekiyormuş. Ben Türkiye'den de emekliyim. Bu koşulları haksız buluyorum."