04 Ağustos 2020 Salı / 14 ZilHicce 1441
Gece modu

Çalışan anneye kreş yardımı 2019 ne kadar? Sigortalı annelere kreş yardımı başladı mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu, 0-60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına, her ay 650 lira civarında destek sağlayacak. Sigortalı annelere kreş yardımı başladı mı? Çalışan anneye kreş yardımı 2019 ne kadar? gibi soruların yanıtları merak ediliyor. Destekten yararlanmaya hak kazanan anneler, en fazla 24 ay süreyle destekten yararlanabilecekler. Sigortalı annelere kreş yardımı hakkında tüm detaylara haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm merak edilenler..

16 Ekim 2019 Çarşamba  09:30 - Güncelleme: 16 Ekim 2019 Çarşamba 09:30
Sigortalı annelere kreş yardımı başladı mı? Çalışan anneye kreş yardımı 2019 ne kadar? gibi soruların yanıtları tüm çalışan anneler tarafından merak ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AB Delegasyonu, "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ni hayata geçirecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "7 ilde 0-60 aylık çocuk sahibi sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına 24 ay boyunca aylık 650 lira mali destek sağlanacak." şeklinde açıklama yaptı. Proje ile birlikte sigortalı çalışan annelere 24 ay boyunca mali yardım yapılacağını da belirtildi. Çalışan anneye kreş yardımı hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm detaylar.. 
 
SİGORTALI ANNELERE KREŞ YARDIMI BAŞLADI MI? 
Sigortalı annelere kreş yardımı başvuruları bugün başladı. Projeye ön kayıtlar 15 Ekim Salı günü saat 14.00'ten itibaren internet üzerinden (www.sgkkurumsalcocukbakımı.org) e-devlet şifresiyle yapılabilecek.
 

 
ÇALIŞAN ANNEYE KREŞ YARDIMI 2019 NE KADAR? 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın istihdamını artırmak için örnek niteliğindeki "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin hayata geçirileceğini belirtti.
 
Projeyle sigortalı çalışan annelere 24 ay boyunca mali yardım yapılacağını vurgulayan Selçuk, şu bilgileri verdi:
"Projeden 0-60 aylık çocuklarını Bakanlığımız ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak. Annelere her ay 650 lira civarında (100 avro) destek sağlanacak."

 
ANNELERE TOPLAM 169 MİLYON LİRA YARDIM
Bakan Selçuk, projenin Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya'da SGK tarafından uygulanacağını bildirerek, "Bir anne 24 ay boyunca destek alabilecek. Ayrıca mali desteğe başvuran ilk 13 bin anneye tek seferlik 650 lira (100 avro) kırtasiye desteği de sağlanacak." dedi.
 
Proje kapsamındaki yardımların toplamda 169 milyon lirayı (26 milyon avro) bulacağına dikkati çeken Selçuk, "Projenin amacı, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek. Bakanlık olarak aile birliğini korumak ve güçlendirmek için bu tür projeleri yaygınlaştıracağız." diye konuştu.