25 Şubat 2021 Perşembe / 13 Recep 1442
Gece modu

Sivil toplum örgütlerinden Başbakan Erdoğan'a destek

İstanbul merkezli operasyona ilişkin Başbakan Erdoğan'a destek mitingleri yapıldı.

29 Aralık 2013 Pazar 07:00 - Güncelleme: 29 Aralık 2013 Pazar 22:18
İstanbul, Eskişehir, Kocaeli ve Adıyaman'da çeşitli sivil toplum kuruluşları, İstanbul merkezli operasyona ilişkin Başbakan Erdoğan'a destek verdi.

İstanbul Çemberlitaş'taki Birlik Vakfı'nda biraraya gelen sivil toplum örgütü temsilcileri adına konuşan Beyaz Hareket Derneği Başkanı Aydın İnci, Türkiye'nin, Gezi olayları sonrasında kollektif bir operasyonla daha karşı karşıya olduğunu savundu.

İnci, '17 Aralık, Türkiye'nin demokrasisine, milletin vicdan ve tercihine yapılmış, milletin seçtiği bir Başbakan'a, Recep Tayyip Erdoğan'a karşı girişilmiş örgütlü bir operasyondur' dedi.

Türkiye'nin son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü ifade eden İnci, şunları söyledi: 'Gözyaşlarıyla dinlediğimiz şehit haberleri artık bitmiş, canavara dönüşen enflasyon oranları tarihe gömülmüş, işsizlik her geçen gün erimiş, kişi başına düşen milli gelir ve halkımızın huzur ile refahı her geçen gün artmış. İşte birileri tüm bunlara yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kılıfı ile darbe vurmaya kalkışmaktadır. Bu operasyon, baştan sona Başbakan Erdoğan'ı ve hükümetini devirmeyi amaçlamaktadır. Bunun farkında olan milletin temsilcileri olarak Başbakan Erdoğan'ın yanındayız ve asla yalnız bırakmayacağız."

Beyin Göçünü Engelleme Derneği Başkanı Harun Ustaosmanoğlu ise Müslümanların kardeş olduğunu ve kardeşlik hukukunun kıyamete kadar devam etmesini istediklerini bildirdi.

2023 Türkiye Platformu Başkanı Muharrem Baltacı da dün Osmanlı'yı bölen, parçalayan ve yutan güçlerin son zamanların en büyük planını Türkiye üzerinde devreye soktuğunu öne sürerek, "Önceden planlandığı ortada olan bu kirli oyunun baş aktörleri hiç uzakta değil, yanı başımızda" dedi.

Basın toplantısının sonunda, temsili olarak bir seçim sandığı salona getirildi.

Operasyon protesto edildi

Eskişehir'de "hukuk, vicdan, medeniyet değerlerimiz ekseninde toplumsal buluşma" sloganı çerçevesinde bir araya gelen 55 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Eskişehir Kardeşlik Platformu üyeleri, İstanbul merkezli operasyonu protesto etti.

Saatli Park'ta toplanan grup üyeleri adına açıklama yapan Eskişehir Kardeşlik Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Altınkaynak, "17 Aralık'tan itibaren, 'yolsuzluk ve rüşvet operasyonu' adı altında yapılanların dünya egemenleri ve onlarla işbirliği yapmış bir zümre tarafından ülkemizin istikrar ve ekonomisine kasıt niyeti taşıdığını görmekteyiz. Milletin egemenliğini ortadan kaldıracak, yeni bir bürokratik vesayet düzeni ikame edilmesini asla kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz" diye konuştu.

Adıyaman Çelikhan Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek mesajı verdi.

Oluşturulan platform adına basın açıklamasını okuyan platform sözcüsü Ekrem Gündoğar, Çelikhan sivil toplum kuruluşları olarak 17 Aralık'ta yapılan yolsuzluk operasyonu üzerinden Türkiye’de bir kaos ortamı oluşturulmak istendiğini belirtti.

Kocaeli'nde ise AK Parti Körfez Belediye Meclis Üyesi Muhammet Hamarat, Başbakan Erdoğan'a destek amacıyla kefeni simgeleyen beyaz çarşaf giyerek partisinin il danışma meclisi toplantısına katıldı.

'İradene sahip çık' etkinliği

Dünya Demokrasi Hareketi Genel Başkanı Bayram Zilan, 17 Aralık'ta başlayan operasyonlara ilişkin, "Söz konusu operasyonların hedefi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır, nihai hedef ise 'yeni Türkiye' ve 'yeni Türkiye'yi inşa etmek isteyenlerdir" dedi.

Zilan, AK Parti önünde gerçekleştirilen "İradene sahip çık" temalı basın açıklamasında, demokrasilerde siyasi partileri seçmenlerin iktidara taşıdığını, iktidardan da ancak milletin uzaklaştırabileceğini belirtti.

Millet iradesi dışında atanmışların, derin bürokratik oligarşinin ve jüristokrasinin iktidara müdahalesini kabul etmediklerini vurgulayan Zilan, yakın döneme kadar iktidara balans ayarı vermek isteyenlerin tank paletleri ve silah namlularıyla yaptıklarını, bugün ise jüristokrasi ve merkez medya operasyonları gerçekleştirilmek istendiğini söyledi.

Zilan, açıklamasında şunları ifade etti: "Söz konusu operasyonların hedefi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır, nihai hedef ise 'yeni Türkiye' ve 'yeni Türkiye'yi inşa etmek isteyenlerdir. Bu ülkenin barış iklimi, ekonomik istikrarı ve demokratikleşme serüveni birkaç toplum mühendisine bırakılmamalıdır. Biz bu çok uluslu toplumsal mühendislik projelerini çok iyi tanıyoruz. Bize göre bu projelerin 12 Eylül'den, 28 Şubat'tan ve 27 Nisan'dan bir farkı yoktur. Dün nasıl ki bu müdahalelere karşı çıktıysak, bugün de söz konusu mühendislik projelerine karşı çıkıyoruz. Burada özne ne AK Parti'dir ne de bir başka partidir. Özne doğrudan 'milli irade'dir."

Antalya'dan destek

Antalya'da Kazım Özalp Caddesi'nde toplanan 35 sivil toplum kuruluşu temsilcisi adına açıklama yapan Diyanet-Sen Antalya Şube Başkanı Mehmet Yıldırım ise halkın büyük kesiminin desteğini alarak iktidar olan hükümete karşı isyan bayrağı çekilmesinin doğru olmadığını, olayların ikinci Gezi vakası şeklinde organize edildiğini savundu.

Operasyonlarda mutlak hedefin Türkiye olduğunu savunan Yıldırım, "Askeri vesayetten kurtulduk diye sevinirken, şimdi de yargı vesayetiyle yüz yüze gelmiş durumdayız. Bu darbe çeşidi şimdiye kadar olanlardan çok daha zekice ve çok daha çetrefilli gerçekleşmektedir. Bizler, küresel operasyon ve yolsuzluklarla mücadelenin devam etmesini isterken, halkı 100 milyar dolar zarara uğratan iç ve dış mihrakların tertiplediği oyunlar ile devlet kavramına zarar verilmektedir. Birbirimizi ve birlikteliğimizi sorgulamakla uğraşıp küresel operasyona yem olmayacağız. Aksine, birlikte olmaya devam ederek kazanacağız" ifadesini kullandı.