06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

Derin operasyonun arkasında Zekeriya Öz ve onlar var

Derin operasyonun arkasından İstanbul Adliyesi’ndeki ‘özel’ yapılanma çıktı. Ergenekon ve MİT krizinde başrolde olan savcıların, operasyonu da perde arkasından yönettikleri öğrenildi.

30 Aralık 2013 Pazartesi 07:00 - Güncelleme: 30 Aralık 2013 Pazartesi 07:58
SEÇİM ayarlı operasyonlarla birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndaki iç yapılanma da ortaya çıktı. Aralarında iki bakanın oğlunun da tutuklandığı ilk soruşturmayı açan savcı Celal Kara ile ikinci dalga soruşturmasını açan TMK savcısı Muammer Akkaş’ın ortak özelliği geçmişte kapatılan Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görev yapmaları. Savcıların basın açıklaması yapması yasakken Muammer Akkaş’ın böyle girişimde bulunması “Arkasında kim var?” sorusunu da akıllara getirdi.

MİT KRİZİNDE DE BAŞROLDELER

Bir savcının tek başına böyle bir şeye karar vermesi ve kameraların karşına geçip mesleki kariyerini bitirecek girişimde bulunması, Türkiye tarihinde bir ilk. Savcı Akkaş’ın arkasında, kapatılan özel yetkili mahkemelerde birlikte görev yaptığı 4 ismin olduğu iddia ediliyor. Daha önce Ergenekon ve 7 Şubat’taki MİT krizinde Müsteşar Hakan Fidan’ın ifadeye çağırılması sürecinde görevde olan başsavcı vekillerinin operasyona arka plandan destek verdiği öğrenildi.

BASIN AÇIKLAMASINI HAZIRLADILAR

Bu isimlerin, operasyonun ilk ayağını da yöneten Başsavcı Vekilleri Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Ercan Şafak ve Cihan Kansız olduğu öne sürülüyor. Savcı Akkaş’ın tepki çeken basın açıklamasını da yine bu ekibin desteğiyle hazırladığı ve yönlendirmesiyle dağıttığı iddialar arasında.

4 SAVCI DA ERGENEKON SORUŞTURMALARINI YÜRÜTTÜ

Tek ortak özellikleri ‘pasif’ görevleri

Başsavcı Vekili Fikret Seçen: İsmi ilk olarak Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti soruşturmasıyla duyuldu. Seçen, Savcı Selim Berna Altay ile birlikte cinayet soruşturmasını yürüttü. Daha sonra Savcı Zekeriya Öz’ün yürüttüğü Ergenekon soruşturmasında, Askeri Casusluk soruşturmasında görev aldı. Seçen, MİT krizi döneminde başsavcı vekili oldu.

Savcı Cihan Kansız: DHKP-C’ye yönelik soruşturmaları ve Öz’ün başsavcı vekili olmasının ardından Ergenekon soruşturmalarını yürüttü. Kansız daha sonra başsavcı vekili oldu.

Savcı Ercan Şafak: Beşiktaş’taki özel yetkili savcılıkta görevliydi. Şafak’ın ismi ilk olarak Ergenekon soruşturmasıyla duyuldu. Öz’le birlikte Ergenekon iddianamelerini hazırladı. Şafak, daha sonra Başsavcı Vekili olarak görevlendirildi.

Savcı Zekeriya Öz: İstanbul Ümraniye’de bir gecekonduda bulunan el bombalarıyla başlayan Ergenekon davasının soruşturmalarında görev yaptı. Daha sonra İstanbul Başsavcı Vekili olarak Çağlayan Adliyesi’nde görevlendirildi. (Kaynak: Akşam)