15 Nisan 2021 Perşembe / 3 Ramazan 1442
Gece modu

İdlib'de son durum ne? İdlib son dakika haberleri var mı? İşte İdlib son gelişmeler

Son dakika İdlib gelişmeleri güncel olarak takip ediliyor. İdlib'de son durum ne? sorusunun yanıtı da tüm vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Hatay Valisi Rahmi Doğan, Esed rejimi tarafından İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına yönelik hava saldırısında 33 askerin şehit düştüğünü açıkladı. Doğan, AFAD İl Müdürlüğü binasında, gazetecilere İdlib'de TSK'ye yönelik hava saldırısına ilişkin açıklamada bulundu. NATO, İdlib'deki saldırının ardından Türkiye'nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplandı.

29 Şubat 2020 Cumartesi 07:22 - Güncelleme: 29 Şubat 2020 Cumartesi 07:22

Son dakika İdlib açıklamaları yoğun bir şekilde gerçekleştiriliyor. İdlib'de son durum ne? sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib'de gerçekleştirdiği operasyon sürüyor. Bölgede 10 Şubat'tan bu yana 1.709 Esed rejim askeri, 55 tank, 3 helikopter, 15 zırhlı araç ve 29 obüs imha edildi. Rejim unsurlarının gerçekleştirdiği hain saldırı sonrasında ise 33 askerimiz şehit oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan külliyede kurmaylarıyla beraber 6 saat süren güvenlik toplantısı yaptı. NATO, İdlib'deki saldırının ardından Türkiye'nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplandı.  

SON DAKİKA GELİŞMELERİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'deki hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarıyla 200'den fazla rejim hedefinin ağır şekilde ateş altına alındığını, 5 helikopter, 23 tank, 10 zırhlı araç, 23 top ve obüs, 5 mühimmat kamyonu, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 3 mühimmat deposu, 2 malzeme deposu, 1 karargah binası ve 329 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İDLİB'DE SON DURUM NE?

Son dakika İdlib araştırmaları yoğun bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kaç şehidimiz var? şeklinde de internet araştırmaları yapılıyor. İdlib'de son gelişmelere haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Esed rejimi tarafından İdlib'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına yönelik hava saldırısında 33 askerin şehit düştüğünü açıkladı.

Doğan, AFAD İl Müdürlüğü binasında, gazetecilere İdlib'de TSK'ye yönelik hava saldırısına ilişkin açıklamada bulundu.

"Esed rejim güçleri tarafından İdlib'de TSK mensuplarımıza karşı yapılan hava saldırısı sonucu 22 Mehmetçiğimizin şehit olduğunu kamuoyuyla paylaşmıştım. Yaralılarımızın ve ağır yaralılarımızın olduğunu da ifade etmiştim. Maalesef ağır yaralılarımızdan 7 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Hava saldırısı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Hastanelerdeki yaralı askerlerimizin hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Ben tekrar şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Yaralılarımızla ilgili durumu kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğim. Milletimizin başı sağ olsun."

NATO BUGÜN OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

NATO'da Türkiye'nin talebinin ardından düzenlenen olağanüstü Suriye toplantısı sona erdi. Toplantı 1 saat 10 dakika sürdü.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO karargahında Suriye gündemli olağanüstü toplantının ardından basın toplantısı düzenledi. Çok açık bir şekilde Rusya'ya ve rejime saldırılara son vermesi çağrısında bulunduklarını aktaran Stoltenberg, 'NATO, hava savunması dahil Türkiye'ye destek vermektedir' dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in açıklamalarından bazı satırbaşları:

"Tüm müttefikler başsağlığı diledi ve Türkiye ile tam dayanışma içinde olduklarını ifade etti"

"NATO halihazırda Türkiye'ye destek veriyor. Müttefikler, Türkiye için daha fazla ne yapılabileceğine bakıyor"

"NATO hava savunması dahil Türkiye'ye destek veriyor"

"NATO Esed'i aradı ve saldırıların durmasını istedi"

"NATO olarak Türkiye'ye hem politik olarak hem de pratikte destek olmaya devam edeceğiz. Bu konuda ne yapacaklarını müttefikler toplantıda görüştü"

SON DAKİKA İDLİB AÇIKLAMASI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile geldikleri Suriye sınırının sıfır noktasında, İdlib'deki rejim hedeflerine yönelik kara ve hava destek vasıtalarıyla gerçekleştirilen harekatı yerinde sevk ve idare ediyor.

Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen "Güvenlik Zirvesi" sonrasında, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ile Suriye sınırına gitti.

İdlib'deki faaliyetlerin sevk ve idare edildiği Hatay'daki Taktik Komuta Yeri'ne geçen Akar, son duruma ilişkin 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla'dan brifing aldı, talimatlar verdi.

Bakan Akar, rejim hedeflerine yönelik kara ve hava destek vasıtalarıyla gerçekleştirilen harekatı yerinden sevk ve idare ediyor.